MZ opublikuje standardy porodowe w tym miesiącu. Co w nich będzie?

07 Marca 2018, 15:48 ciąża

Obecność męża przy porodzie, realny dostęp do znieczulenia przy porodzie, koniec z "ciągami porodowymi" odbierającymi intymność  - to jedne ze zmian jakie minister Łukasz Szumowski chce wprowadzić w opiece okołoporodowej. Szczegóły powinniśmy poznać jeszcze w tym miesiącu. Co jeszcze zapowiada?

Ostateczny kształt standardów opieki okołoporodowej mamy poznać do końca marca. 

Znieczulenie

Jak podkreśla jednak minister Łukasz Szumowski, samo ustalenie co szpital powinien nie wystarcza, czego przykładem są obecnie znieczulenia przy porodzie. Kobieta ma prawo, szpital ma dodatkowo płacone, ale nie wszędzie są wykonywane m.in. z powodu braku anestezjologów. Dlatego wprowadzaniu standardów towarzyszyć będą prace nad takimi rozwiązaniami, by placówki faktycznie je przestrzegały. W przypadku znieczuleń rozważane są zachęty finansowe.

Mniej cc

Ministerstwo liczy też na to, że uda się zmniejszyć odsetek cesarskich cięć, m.in. dzięki dostępności znieczuleń przy porodzie, ale też np. pomocy psychologa. - Rozwiązania będą ukierunkowane na ograniczenie nadmiernej tzw. medykalizacji porodu oraz redukcję liczby cesarskich cięć, których jest wykonywanych w Polsce znacznie więcej niż w UE - mówił. 

Prywatność

Minister chce też by kobietom w czasie porodu mógł towarzyszyć partner oraz by respektowane były ich prawa do intymności. Konieczna będzie likwidacja "ciągów porodowych"  na oddziałach położniczych.

Premia za satysfakcję

Szumowski zapowiada, że chce wprowadzić premie dla placówek, w których kobiety wypełniły ankiety o satysfakcji i wysoko oceniły porodówkę. Teraz takie ankiety są w części placówek wypełniane, ale niewiele z tego wynika.

Immunoglobuliny

Jak się okazuje, nie wszystkie kobiety, które tego potrzebują, mają podawane w placówkach immunoglobuliny anty Rh. Ministerstwo chce uporządkować tę kwestię. 

Porady laktacyjne

Pacjentki mają mieć dostęp w każdej chwili po urodzeniu dziecka do porad laktacyjnych.

Lepsza opieka po poronieniu lub przy wadach płodu

Szumowski podkreślił też, że w ramach programu "Za życiem" będzie poprawiana opieka nad kobietami, których ciążą przebiega z problemami. Podkreślał, że w części przypadków, dzięki operacji np. serca dziecka, jego problemy zdrowotne udaje się całkiem rozwiązać, ale ciężarna nie powinna z diagnozą pozostawać sama, powinna mieć w miarę potrzeb wsparcie psychologiczne. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Marta Niedziela, 11 Marca 2018, 12:45
Przydałoby się jeszcze lepsze żywienie kobiet. Przed i po porodzie.