A. Jacyna: Najlepsze w sieci szpitale z Małopolski i Wielkopolski. Jest wstępne podsumowanie

08 Marca 2018, 9:38

Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał wstępnego podsumowania funkcjonowania sieci szpitali. Jak wskazują pierwsze analizy, najwięcej świadczeń w sieci wykonały szpitale w Małopolsce i Wielkopolsce. W grupie szpitali, które wykonały poniżej 90 proc. ryczałtu są 34 jednostki. Grozi im niższe finansowanie w kolejnych miesiącach.

- Jesteśmy na etapie wyliczania ryczałtu na pierwsze półrocze 2018 roku. W niektórych województwach prace się już zakończyły, a w niektórych nie. W połowie marca będziemy wiedzieli jakie będą poszczególne wartości ryczałtów dla zakładów – powiedział prezes NFZ Andrzej Jacyna na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Wstępna ocena sieci szpitali

- Te wyliczenia będą po 15 marca. Dziś jest bardzo wstępna ocena. Województwem, które wykonało najwięcej świadczeń w ramach sieci to Małopolska i Wielkopolska – tutaj znacząco przekroczono planowany ryczałt. Wielu świadczeniodawców dostanie tam zwiększony ryczałt – zaznaczył A. Jacyna.

W grupie świadczeniodawców, którzy wykonali ryczał poniżej 90 proc. są 34 zakłady. Dostaną one prawdopodobnie mniej o około 30 proc. jako wyrównanie ryczałtu za ostatnie miesiące. Największa grupa to zakłady, które trafiły dokładnie w punkt – zrealizowały między 98 a 102 proc. – ok. 40 proc.

- To są wstępne oceny przed przejściem procedury zwrotnej weryfikacji i to się może zmienić po 15 marca – podkreślił prezes NFZ.

MZ: będą zmiany w sieci

Jak potwierdził wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, zapisy ustawy o sieci szpitali będą weryfikowane. - Wnioski można wyciągać przynajmniej po pierwszym kwartale albo po pół roku. Pierwszy kwartał z wielu powodów nie był reprezentatywny. Pracujemy nad różnymi elementami które mogą poprawić funkcjonowanie sieci. Widzimy pewne konieczności zmian, nawet na poziomie zarządzeń prezesa. Np.: rozładowanie kolejek na SOR-ach. Odbieramy sygnały z różnych środowisk które mówią, że część założeń nie sprawdziła się – przyznał wiceminister.

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz