A. Sośnierz o sieci: jest gorzej niż przypuszczałem

08 Marca 2018, 9:53

Bardzo krytycznie na temat sieci szpitali od początku wypowiada się poseł koalicji rządzącej, były prezes NFZ Andrzej Sośnierz. Po pierwszych podsumowaniach funkcjonowania systemu podstawowego zabezpieczenia jego opinia na temat sieci jest jeszcze bardziej krytyczna.

- Zdania nie zmieniłem. Mało tego jest gorzej niż przypuszczałem. Zastanawiam się dlaczego ten system stoi na głowie. A stoi na głowie w wielu sprawach. Sieć szpitali nie rozwiązała żadnego problemu, a stworzyła nowe. Przed nami na nowo jest przemyślenie całego postępowania z systemem opieki zdrowotnej. Na pewno nie będzie to łatwe – przyznał Andrzej Sośnierz.

Szpitale zagubione w sieci

- Ta ustawa nic nie rozwiązała. Potwierdziły się przypuszczenia, że szpitale będą mniej chętnie przyjmowały drogich pacjentów i tak się dzieje. Na szczęście nie bardzo powszechnie. To się dzieje ze szkodą dla pacjentów. Logika tego systemu jest tak skomplikowana, że świadczeniodawcy nie potrafią sobie w nim znaleźć miejsca.

Pieniądze nie "idą" za pacjentem

Jak ocenił były prezes NFZ dużą wadą systemu jest oderwanie ryczałtu i świadomości przychodów od pacjenta. - Ryczałt się dostaje w danym monecie niezależnie od przyjmowanych pacjentów. Takie rozerwanie jest bardzo destrukcyjne dla rachunku kosztów i to się prędzej czy później źle skończy. Ale nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi – dodał.

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz