Austria rezygnuje z całkowitego zakazu palenia w restauracjach

08 Marca 2018, 10:12

Prawicowy rząd w Austrii chce obalić planowany zakaz palenia w gastronomii. Głosowanie w Parlamencie odbędzie się w połowie marca lub w połowie kwietnia.

Od 1 maja 2018 r. w Austrii planowano wprowadzenie zakazu palenia w restauracjach. Decyzja w tej sprawie zapadła już w 2015 roku. Jednak zdecydowano się zachować stare rozporządzenie, które dopuszcza palenie w oddzielnych pokojach dla palących. To z kolei spowodowało ogromne protesty mieszkańców Austrii.  Ruszyła kampania pod hasłem "nie pal". Petycja przeciwko paleniu w lokalach gastronomicznych  została już podpisana przez około 390 tys. osób.

Rząd cieszy się z zaangażowania społecznego

Rząd jest pod ogromnym wrażeniem sukcesu kampanii i zaangażowania obywateli. "Jest to dla nas bardzo ważne i  poważnie podchodzimy do każdej formy demokracji bezpośredniej" - powiedzieli koordynatorzy akcji. Wynik dzskusji nad petycją będzie znany dopiero za kilka miesięcy. Niemniej jednak procedura parlamentarna rozpocznie się już w tym tygodniu. Temat palenia w miejscach publicznych jest jednym z nielicznych tematów, który w tak dużym stopniu poruszył w ostatnich miesiącach obywateli Austrii.

Magdalena Mroczek

Źródło: Aerzteblatt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz