Za 5 lat 14 mln Włochów zostanie bez lekarza rodzinnego

09 Marca 2018, 14:02

Sekretarz Włoskiej Federacji Lekarzy Rodzinnych, Silvestro Scottim ostrzega że za 5 lat 45 tys. lekarzy przejdzie na emerytury. To oznacza, że część pacjentów może pozostać bez dostępu do opieki.

W ciągu najbliższych 10 lat, do 2028 roku, 33 392 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i 47 284 lekarzy szpitalnych przejdzie na emeryturę, w sumie będzie to aż 80 676.

Problem trzeba rozwiązać systemowo

Według konstytucji każdy obywatel Włoch ma zagwarantowane prawo do podstawowej opieki zdrowotnej.

„Wydaje się niemal śmieszne, że żadna siła polityczna, która aspiruje do rządzenia krajem nie zaangażowała się w rozwiązanie problemu niedoboru lekarzy rodzinnych -mówi Scotti. - Włochy to kraj, który ze względu na swoje cechy demograficzne będzie potrzebował przede wszystkim medycznej pomocy domowej. Stowarzyszenie Lekarzy Rodzinnych domaga się przede wszystkim zwiększenia ilości miejsc specjalizacyjnych. Obecna liczba 1100 rocznie jest zdecydowanie niewystarczająca, zwłaszcza że część lekarzy po ukończeniu specjalizacji nie zostaje w kraju. Tymczasem rząd włoski niestrudzenie organizuje konkursy na stanowiska lekarzy rodzinnych, które w dużej ilości nie zostają rozstrzygnięte, ponieważ brakuje chętnych na te stanowiska - dodaje.

Magdalena Mroczek

Źródło: Reppublica

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz