Zmiany w receptach - projekt rozporządzenia. Są kontrowersje?

09 Marca 2018, 14:22 Apteka

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept. Zawiera on zapis zgodnie z którym, jeśli lekarz nie wskaże poziomu odpłatności za lek, pacjent musi zapłacić 100 proc. ceny, chyba że...

- Rozporządzenie unifikuje zasady dotyczące wystawiania i realizacji recept dla wszystkich osób, które mają uprawnienia do ich wystawiania tj. lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów, starszych felczerów, pielęgniarek i położnych - czytamy w ocenie skutków regulacji rozporządzenia. 

Określi ono sposób wystawiania oraz realizacji recept zarówno w postaci elektronicznej, jak i w postaci papierowej. Nową regulację będą stanowić przepisy dotyczące recepty w postaci elektronicznej.

W rozporządzeniu będą określone również dane dotyczące realizacji recept, warunków ich przechowywania.

Projekt dostępny jest tutaj

Budzi już pierwsze wątpliwości aptekarzy, którzy z zapisów dotyczących zasad wydawania leku, gdy medyk nie wpisał poziomu odpłatności, wyciągają wniosek, że powinni weryfikować np. płeć pacjenta lub wiek i odnieść do wskazań lub przeznaczenia produktu ujętych w wykazie refundacyjnym - co może być przyczyną niemiłej wymiany zdań z pacjentami. Niedługo zamieścimy opinie na ten temat. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz