Nowy Blok operacyjny w Górnośląskim Centrum Medycznym za 50 mln zł

09 Marca 2018, 12:57

Ponad 50 mln zł kosztował nowy blok operacyjny katowickiego szpitala. w Górnośląskim Centrum Medycznym jest m.in. sześć sal operacyjnych i jedna sala hybrydowa z najnowocześniejszym sprzętem m.in. do znieczulenia. 

Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach to strategiczny dla aglomeracji górnośląskiej, wysokospecjalistyczny i wielospecjalistyczny ośrodek, w którym rocznie leczy się ponad 170 tysięcy chorych. 

Budowa nowego bloku operacyjnego rozpoczęła się jesienią 2015 roku i jest to największa inwestycja od momentu powstania placówki. W tym tygodniu było jego oficjalne otwarcie. 

Wchodzące w skład bloku sześć sal operacyjnych i sala hybrydowa to najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. W salach operacyjnych są wykonywane zabiegi  z zakresu chirurgii naczyniowej, ortopedii, laryngologii i onkologii laryngologicznej, neurochirurgii oraz chirurgii ogólnej. Ważne jest również połączenie bloku operacyjnego z lądowiskiem dla śmigłowców oraz mającym powstać w placówce Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Takie rozwiązanie pozwoli na zapewnienie natychmiastowej pomocy pacjentom w stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. 

Inspiracją  zewnętrznej formy i elewacji budynku bloku operacyjnego  była tkanka nabłonkowa widziana pod mikroskopem operacyjnym, której jedną z podstawowych funkcji jest funkcja ochronna.  Białe skośne linie imitują ściany komórkowe, a chaotycznie rozmieszczone okrągłe okna - jądra komórek nabłonka migawkowego.

Nowy bloku to trzykondygnacyjny budynek o wysokości niespełna 20 metrów o kubaturze ponad 16 tys. metrów kwadratowych.

Uruchomienie nowego bloku operacyjnego pozwoliło na zapewnienie jeszcze lepszej opieki nad pacjentami oraz komfortu pracy zespołów operacyjnych, w warunkach odpowiadających współczesnym standardom, z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury medycznej.

Łączny koszt inwestycji to ponad 50 mln złotych, z czego przeszło 27 mln złotych pochodzi z dotacji Ministerstwa Zdrowia.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz