Ratownicy wypowiedzą "opt-out". Zmiana ministra nie kupi czasu dla MZ

12 Marca 2018, 13:59

Ratownicy medyczni szykują się do akcji protestacyjnej. Chodzi o podwyżki, które powinni dostać na podstawie zawartego w ubiegłym roku porozumienia z Ministerstwem Zdrowia. Część ratowników do tej pory nie doczekała się ich wypłaty. Jak zapowiada w rozmowie z nami Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Komisji Zakładowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, na załatwienie sprawy ratownicy dają Ministerstwu czas do końca tygodnia. I sytuacji nie zmienia fakt dzisiejszej dymisji wiceministra Marka Tombarkiewicza, który w MZ odpowiadał m.in. właśnie za ratownictwo medyczne. 

- Marek Tombarkiewicz jest osobą fachową i kompetentną i wywodził się z tego środowiska, więc wiedział o co chodzi - podkreśla Roman Badach Rogowski, przewodniczący Komisji Zakładowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. - Wiadomo jednak, że wiceministrowie mają niewiele do powiedzenia. Minister Tombarkiewicz podpisał porozumienie z ratownikami, które do dzisiaj nie jest realizowane. Za całość polityki resortu odpowiada minister konstytucyjny, a za sprawy finansowe - minister finansów - dodaje.

Ratownicy tracą cierpliwość

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna - przyznaje Badach-Rogowski. Do końca tygodnia resort miał czas na definitywne załatwienie sprawy podwyżek dla ratowników medycznych. Miały zostać zebrane dane na temat liczby ratowników pracujących poza systemem PRM, bo to oni przede wszystkim nie doczekali się zwiększenia pensji. - Miało być to wyrównane i przekazane. Taka obietnica padła ze strony ministra zdrowia - podkreśla R. Badach-Rogowski. - Mamy już marzec i dość czekania. Trzeba przyspieszyć działania Ministerstwa. Oczekujemy wywiązania się ze zobowiązań. My ze swoich obietnic się wywiązaliśmy. Oczekujemy tego samego od drugiej strony - dodaje. 

Pieniądze to nie wszystko

- Pieniądze to nie wszystko dodaje w rozmowie z nami Roman Badach Rogowski. Jest jeszcze kwestia tzw. małej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jak zaznacza, środowisko czeka na przyjęcie projektu przez Sejm, Senat i podpis prezydenta. Dopiero wtedy ruszą prace nad dużą nowelizacją ustawy, w której znajduje się wiele ważnych kwestii organizacyjnych, na które czekają ratownicy. 

MZ szuka rozwiązania

- Dostaliśmy informację, że Ministerstwo stara się spełnić nasze oczekiwania i najprawdopodobniej sprawa zostanie załatwiona aktem prawnym, a nie pismem podpisywanym przez wiceministra. My chcemy aktu prawnego. Czekamy już osiem miesięcy, więc nic się nie stanie jak poczekamy jeszcze tydzień dłużej - mówi Badach-Rogowski. Jednocześnie podkreśla, że pieniądze mogłyby trafić do ratowników na przykład na podstawie zarządzenia prezesa NFZ. 

Ratownicy jak rezydenci?

Jeśli w najbliższym czasie problem podwyżek dla ratowników medycznych nie zostanie rozwiązany, środowisko grozi protestem. Tym razem jednak nie będzie to tylko oflagowanie i manifestacje. Jak podkreśla Roman Badach Rogowski, ratownicy bacznie obserwowali protest prowadzony przez rezydentów i wyciągali z niego wnioski. Jedną propozycji jest wypowiadanie przez ratowników pracy ponad etat. - Wtedy może zabraknąć w kraju ponad połowy ratowników - ostrzega szef Zarządu Krajowego .

AS 

Foto: Sejm, manifestacja PZM, czerwiec 2017 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

gdak Wtorek, 13 Marca 2018, 18:07
Kolego Badach, który z ratowników kontraktowych wypowie pracę ponad etat mając kredyty w bankach.
Jesteś doświadczonym ratownikiem, zrozum dla większości liczy się kasa a nie telenowele.
ratownictwo Wtorek, 13 Marca 2018, 11:28
Ratowników medycznych jest dużo i jeszcze dużo dużo się kształci więc ich na pewno nie zabraknie w systemie ochrony zdrowia. Wręcz przeciwnie, coraz więcej penetrują oddziały szpitalne zastępując pielęgniarki.
sm Wtorek, 13 Marca 2018, 20:45
@ratownictwo: jeśli ratownicy wypowiedzą klauzulę to Ci ze szpitala przejdą do ZRM, a w szpitalach będzie jeszcze większa dziura kadrowa średniego personelu medycznego...