Zdrowotny przegląd prasy

13 Marca 2018, 8:44

Dziś w prasie m.in. o tym co czeka szpitale, które dostaną mniejszy ryczałt, o walce ZUS z lekarzami o e-zwolnienia i braku chętnych do kształcenia w kierunku psychiatrii dziecięcej.

"Mniejszy ryczałt może wykończyć szpitale" – pisze w Rzeczpospolitej Karolina Kowalska. Eksperci uważają, że placówki szpitalne może czekać fala upadłości. Powodem tego stanu rzeczy jest wykonanie ryczałtu w mniej niż 90 proc.

"Nadliczbowe szczepionki się nie przeterminują" – czytamy w Rzeczpospolitej. Resort zdrowia znalazł sposób na wykorzystanie szczepionek przeciwko pneumokokom, które nie zostały użyte u dzieci z rocznika 2017 (to one jako pierwsze dostają szczepionkę bezpłatnie w ramach kalendarza szczepień obowiązkowych). Będzie można nimi bezpłatnie zaszczepić dzieci z roczników 2013–2016.

Super Express: Aparat za 300 mln nikogo nie leczy! - Ministerstwo Zdrowia od miesięcy pracuje nad zmianą przepisów, która pozwoliłaby na leczenie terapią protonową w Centrum Cyklotronowym w Krakowie-Bronowicach. Teraz drogi sprzęt stoi praktycznie nie używany. 

"ZUS walczy z lekarzami o e-zwolnienia" – pisze w Gazecie Wyborczej Judyta Watoła. ZUS wydaje mniej druków zwolnień. Chce przez to zwiększać liczbę zwolnień wystawianych w formie elektronicznej. Lekarze się oburzają i grożą, że będą wystawiać zwolnienia na zwykłych kartkach. 

"Brak chętnych na psychiatrów dziecięcych" – w Naszym Dzienniku rozmowa z dr hab. n. med. Barbarą Remberk, konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. W wywiadzie: nie ma badań epidemiologicznych dot. problemów psychicznych dzieci ale ocenia się, że zaburzenia psychiczne ma 20 proc. dzieci. Na zaburzenia wpływ mają zarówno geny jak i doświadczenia życiowe. 

„Będą zmiany w sieci szpitali” - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Resort zdrowia pracuje nad rozwiązaniami służącymi poprawie funkcjonowania sieci szpitali, m.in. w zakresie  SOR-ów i nocnej pomocy medycznej.

„Narodowy Instytut Onkologii bez pacjentów” - pisze w Dzienniku Gazecie Prawnej Agata Szczepańska. Minister Zdrowia powołał zespół, który ma opracować projekt koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii. Organizacje Pacjenckie zwracają uwagę, że zabrakło w nim ich przedstawicieli. 

Redakcja

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz