Eksperci: potrzebne standardy dot. diagnostyki obrazowej

13 Marca 2018, 11:25

Na potrzebę wprowadzenia standardów w diagnostyce obrazowej wskazywali dziś eksperci podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia. - Wszystko co ma porządkować system opieki zdrowotnej w Polsce będzie wspierane – zadeklarował wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

- Ta dziedzina zdecydowanie tego wymaga, jak i wiele innych dziedzin związanych z obrazowaniem czy diagnozowaniem – mówił wiceminister zdrowia Zbigniew Król na dzisiejszym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia. - Przed nami także temat dotyczący procedur. Nie mam pomysłu w jaki sposób wskazać kolejne stanowiska pracy w systemie, który finansowo jest niewydolny – mówił Z. Król w odpowiedzi na postulaty dotyczące konieczności zatrudniania fizyków i techników w szpitalach i przychodniach specjalistycznych, gdzie wykonuje się badania obrazowe. - To wymaga negocjowania pozycji nie tylko fizyków, ale też techników. Do zawodów medycznych też jest droga otwarta. Droga nie jest łatwa. Niemniej jednak jeżeli potrzeba jest nadzoru prowadzonego przez inżyniera fizyka, ten aspekt też się musi pojawić – mówił wiceminister.

Wyśrubowane standardy nie do spełnienia

- Dodatkowym elementem są standardy medyczne przygotowywane przez towarzystwa naukowe – podkreślał wiceminister zdrowia. Jak zaznaczył, stanowią one rękojmię do poprawy funkcjonowania różnych aspektów medycznych. Są oceniane przez AOTMiT. - Tę drogę też bym Państwu wskazywał. Dążymy do upraszczania systemu. Jeśli w standardach czy w procedurach przygotowywanych dla szpitali i jednostek AOS jest zbyt dużo wymagań, co często dotyczy naszego systemu, potem nie jesteśmy ich w stanie realizować – zaznaczał Zbigniew Król.

HTA dla szpitali

Jak wyjaśnił wiceminister zdrowia Zbigniew Król, w Ministerstwie Zdrowia kończą się prace nad projektem dotyczącym HTA w szpitalach. - Dotyczy to sprzętu medycznego, a szczególnie sprzętu drogiego, wysokospecjalistycznego. Będą to normalne szkolenia w ramach projektu unijnego. Nie wiem czy uda się, żeby ruszyły one jeszcze przed wakacjami – wyjaśnił i dodał, że w projekcie wezmą udział uczelnie z Warszawy i prawdopodobnie z Krakowa.

AS

Źródło: Senat

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz