Ł. Szumowski najwyżej ocenianym ministrem w rządzie?

13 Marca 2018, 15:01

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez panel badawczy Ariadna. Minister zdrowia w tym badaniu znalazł się na drugim miejscu, ex aequo z ministrami Jackiem Czaputowiczem i Jerzym Kwiecińskim. Skąd tak wysoka ocena po zaledwie dwóch miesiącach urzędowania? Zapytaliśmy ekspertów.

W badaniu najwyżej ocenionym ministrem została Jadwiga Emilewicz szefująca resortowi przedsiębiorczości i technologii, otrzymując średnią 3,9. Blisko czwórki - 3,7 - mieli Łukasz Szumowski, Jacek Czaputowicz i Jerzy Kwieciński, ministrowie: zdrowia, spraw zagranicznych i inwestycji i rozwoju. Na trzecim miejscu znalazł się Joachim Brudziński ze średnią 3,6. Minister zdrowia w rankingu najbardziej znanych osób w rządzie zajął w tym badaniu 4. Miejsce.

Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia

- Ja myślę, że ma to awansem, dlatego że po dwóch latach poprzednika rozpoczął jakiś dialog i stąd wróciła jakaś normalność. Co prawda ta normalność powinna być standardem, a stała się cnotą.

Bożena Janicka, prezes PPOZ

- Przede wszystkim tym głosem w proteście rezydentów, wtedy ta pozycja nowego ministra zdrowia została dookreślona. Być może ocena taka wynika też z tego, że po tych dniach burzy, większość tych spraw się uspokoiła. A zdrowie było w ostatnich miesiącach na wysokiej pozycji zaognienia. To wyciszenie z pewnością też zadecydowało.

Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

- Tak wysoka ocena nowego ministra na pewno wynika z tego, że posiada umiejętność prowadzenia dialogu, umie rozmawiać, ale też słuchać. No i to, że w krótkim czasie udało mu się zamknąć temat z rezydentami. Teraz to samo czeka go z problemami związanymi ze środowiskami pielęgniarek i położnych i ratowników. Najważniejsze jednak jest to, że ma wolę dialogu w sprawach trudnych.

Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych

- Na pewno jest to duży kredyt zaufania, gdy tak wysoko oceniony został minister po tak krótkim czasie. Pewnie też na ocenę wpłynęła sytuacja zamknięcia protestu rezydentów i umiejętność dialogu ze środowiskami medycznymi.

Bolesław Piecha, b. wiceminister zdrowia, europoseł

- Kluczową sprawą jest kwestia rozwiązania sporu z rezydentami i podjęcie dialogu. Podobnie z ratownikami. To widocznie oceniono wysoko. Kolejne to, że ten dialog jest bardzo merytoryczny, a także na ocenę wpływa szybkie i sprawne rozwiązywanie problemów.

Janusz Maciejowski

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ris Środa, 14 Marca 2018, 7:15
ocena 3,7 na 6 to rzeczywiście "sukces", brawo, ale w PIS już widzą co się dzieje,