Odpowiedzialność za wysokie koszty opieki zdrowotnej ponosi w USA niemal każdy sektor - od firm farmaceutycznych, przez szpitale, po zakłady ubezpieczeń zdrowotnych.
W badaniu porównano Amerykę do 10 innych krajów: Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Australii, Japonii, Szwecji, Francji, Danii, Holandii i Szwajcarii.
Naukowcy wykorzystali 98 wskaźników do porównania tych krajów w siedmiu obszarach, n.in.: wydatki ogólne, zdrowie populacji, farmaceutyki, dostęp i jakość oraz sprawiedliwość.
Lekarze w USA zarabiają najwięcej
Jak pokazały badania, średnia pensja lekarza ogólnego w innych krajach wynosiła od 86 607 dolarów do 154 126 dolarów rocznie. W USA średnia pensja wynosiła 218 173 dolarów.
W USA najwyższe wydatki na leki
Wydatki na jednego mieszkańca na leki na receptę w innych krajach wahały się od 466 dolarów do 939 dolarów. W Stanach Zjednoczonych wydatki te wyniosły 1 443 dolarów.
Koszty administracyjne
USA wydają także więcej na koszty administracyjne. Inne kraje wydają od 1 proc. do 3 proc. na zarządzanie swoimi planami zdrowotnymi. Tymczasem w USA koszty administracyjne wynoszą 8 proc. całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną.
Ogólne wydatki na zdrowie
Skutkuje to ogromnymi kosztami opieki zdrowotnej w USA, które jako odsetek produktu krajowego brutto są prawie dwa razy wyższe niż w innych krajach. W 2016 r. Stany Zjednoczone wydały 17,8 proc. PKB, w porównaniu z 9,6 proc. - 12, 4 proc. w innych krajach.
Wysokie koszty nie przekładają się na wyniki
W tym samym czasie Ameryka miała najgorsze wyniki zdrowotne w swojej populacji. USA zajęły ostatnie miejsce pod względem średniej długości życia. Miały też najwyższy wskaźnik zgonów matek (prawie trzykrotnie wyższy niż w Wielkiej Brytanii) oraz większą liczbę zgonów niemowląt niż w jakimkolwiek innym kraju oraz wysoki odsetek niemowląt o niskiej masie urodzeniowej.
Ubezpieczenie zdrowotne nie dla wszystkich
Inne kraje miały powszechne lub prawie powszechne ubezpieczenie zdrowotne. USA zajęły pod tym względem ostatnie miejsce. Tylko 90 proc. Amerykanów ma ubezpieczenie zdrowotne, pozostawiając około 27 milionów osób bez dostępu do opieki zdrowotnej.
AS
Źródło: The Guardian