Raport IQVIA: Na leki będziemy wydawać mniej, dzięki rabatom

14 Marca 2018, 12:37

Ostatnio nie brakuje dyskusji na temat rosnących cen leków. Jednak w nowej analizie rynku Instytut IQVIA stwierdził, że wydatki na leki w krajach rozwiniętych spadną w tym roku i utrzymają się na tym samym poziomie w ciągu następnych pięciu lat. 

Ceny leków mają spadać mimo ogólnego wzrostu zysków na rynku farmaceutycznym między 3 a 6 proc. w skali roku do osiągnięcia poziomu 1,4 mld dolarów w 2022 r.

10 trendów na rynku farmaceutycznym

W opublikowanym we wtorek raporcie IQVIA wymienia 10 trendów mających wpływ na przemysł farmaceutyczny. Wśród nich jest skok w zatwierdzaniu leków generycznych, wzrost wydatków na leki specjalistyczne i rosnący rynek leków biopodobnych.

Podczas gdy wydatki na tradycyjne leki w nadchodzących latach będą spadać, wydatki na leki specjalistyczne będą nadal rosły, według analityków, osiągając 48 proc. całkowitych wydatków na leki w krajach rozwiniętych do 2022 roku. 

Mniejsze wydatki na leki

IQVIA przewiduje, że wydatki netto na jednego mieszkańca spadną w tym roku w USA i pozostaną bez zmian do 2022 r. Dzieje się tak pomimo 7 – 10 proc. podwyżek cen. Autorzy analizy zauważyli, że jedną z przyczyn są skuteczne negocjacje dotyczące rabatów oraz straty wynikające z kończących się patentów.

W raporcie zawarto też wyliczenia, z których wynika, że wzrost wydatków na leki po rabatach i zniżkach znacznie się zmniejszył. Rok temu, opublikowane przez QuintilesIMS badania wykazały, że wydatki na farmację w USA po rabatach wzrosły w 2016 r. o 4,8 proc. w porównaniu do 8,9 proc. rok wcześniej. 

 

AS

Źródło: Fiercepharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz