Ograniczenie reklamy piwa coraz bliżej. Trwają prace w KPRM

14 Marca 2018, 14:17

Ministerstwo Zdrowia chce, by reklamy piwa w mediach nie pojawiały się wcześniej niż o godz. 23. Mimo uwag dotyczących m.in. wpływu nowych regulacji na budżet telewizji publicznej i jednostek samorządu terytorialnego, projektu nie torpeduje Ministerstwo Finansów. Proponowanymi zmianami zajmuje się Komitet Stały Rady Ministrów.

Propozycja MZ zawarta w projekcie ustawy o wychowaniu w trzeźwości wprowadza istotne zmiany w kwestii reklamy piwa. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie napój ten będzie można reklamować tylko między 23 a 6 rano. 

Zakaz sprzedaży w szpitalach i domach pomocy społecznej

Projekt wprowadza też zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie podmiotów leczniczych i w domach pomocy społecznej oraz zakaz wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci innej niż płynna. 

Etykietowanie alkoholu

Jest także zmiana w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Dotyczy wprowadzenia obowiązku wykazu składników, w tym wartości energetycznej również w odniesieniu do napojów o zawartości alkoholu wyżej niż 1,2 proc. objętościowo oraz piwa. 

Jak uzasadnia MZ, działania te mają na celu ograniczenie spożywania alkoholu przez społeczeństwo, szczególnie przez młodzież. "Oddziaływanie telewizji - w tym reklam - na młodzież, uwarunkowuje je podświadomie na określone produkty na przyszłość." - czytamy w ocenie skutków regulacji do projektu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia

AS

Źródło: RCL

Foto: Wikipedia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz