MZ szykuje przepisy, by darowizny nie były drogą do współpłacenia

15 Marca 2018, 14:50

NFZ w wydanej niedawno interpretacji twierdzi, że nie może rozliczać świadczeń, które zostały wykonane z użyciem leków pochodzących z darowizn. MZ nie ma wprawdzie nic przeciwko temu - przygotowało dla nas nawet w tej sprawie stanowisko, ale dostrzega zagrożenie i chce uregulować tę kwestię prawnie. To niestety może potrwać, a co w tym czasie z pacjentami?

- To jest problem poważny, dlatego że rozliczanie jakiejkolwiek procedury, gdzie pacjent czy inny podmiot przynosi swój własny sprzęt, swoje własne leki czy swoją własną zastawkę serca czy endoprotezę, w ten sposób otwieramy drogę do finansowania przez pacjentów produktów leczniczych – podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski i dodaje, że „trzeba to zrobić z bardzo dużą ostrożnością”.

MZ szuka rozwiązania problemu

- Gdyby całkowicie otworzyć tego typu możliwości, w patologicznych sytuacjach wyobrażam sobie, że pacjent idąc do szpitala musiałby przynieść w torbie endoprotezę, zastawkę czy drogie leki. Do tego nie można dopuścić – powiedział minister i wyjaśnił, że trudno jest w sposób prawny obwarować rozliczanie świadczenia gwarantowanego wspólnie z produktem, który nie jest świadczeniem gwarantowanym. - Pracujemy nad tym. Będziemy chcieli wypracować takie rozwiązania prawne, które w pewnych sytuacjach umożliwią tego typu rozliczanie świadczeń – poinformował szef resortu zdrowia.  

W chwili obecnej nawet jeśli pacjent zbierze pieniądze na lek, dopuszczony do obrotu jako skuteczny i bezpieczny, to szpital nie poda mu go. Pacjent musiałby zapłacić też za procedury medyczne związane z jego podaniem. W praktyce jednak wiele zależy od tego co placówka sprawozdaje do NFZ przy okazji leczenia. 

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz