Zdrowotny przegląd prasy

19 Marca 2018, 8:48

Dziś w prasie m.in. o karach za błędy na receptach, kolejnej próbie zmiany przepisów aborcyjnych, złej sytuacji szpitali pediatrycznych i odszkodowaniach za błędy medyczne.

"Testament życia, czyli zgoda na wszelki wypadek" - o tym w Dzienniku Gazecie Prawnej pisze Agata Szczepańska. Pacjent powinien móc sformułować dyspozycje dotyczące postępowania medycznego na wypadek utraty faktycznej możliwości podejmowania decyzji – uważa rzecznik praw obywatelskich, który wystąpił w tej sprawie do ministra zdrowia.

"Będzie łatwiej o terapeutę i psychiatrę" - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Resort zdrowia obniża wymagania dotyczące personelu w opiece psychiatrycznej oraz leczeniu uzależnień. Ma to ułatwić dostęp do specjalistów, szczególnie w przypadku najtrudniej osiągalnych świadczeń.

"Kolejna próba zmiany przepisów. Komisja sejmowa zajmie się projektem "Zatrzymaj aborcję""Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ma się zająć w poniedziałek projektem komitetu "Zatrzymaj aborcję"; znosi on tzw. przesłankę eugeniczną, zezwalającą na przerwanie ciąży ze względu na wady płodu. Komisja ma zaopiniować projekt dla Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. 

"Kara za złe wypisanie recepty" - zamiast znosić obowiązek wpisywania przez lekarza stopnia odpłatności za lek, lepiej zlikwidować kary za złe wypisanie recepty – uważają prawnicy - pisze w Rzeczpospolitej Karolina Kowalska. 

"Rodzice robią zrzutkę na szpital" – pisze w Gazecie Wyborczej Agnieszka Urazińska. Rodzice dzieci znajdujących się na oddziale neurologii Instytutu Matki Polki w Łodzi apelują o pomoc finansową dla placówki. Zgodnie z ich informacjami dzieci śpią na rozpadających się łóżkach, brakuje także pościeli i kocy.

W Naszym Dzienniku "Rozmowy o małych pacjentach" – Porozumienie Lekarzy Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z apelem o przeznaczanie większej ilości środków na leczenie ciężko chorych dzieci - pisze Anna Ambroziak.

"Lekarz też człowiek i popełnia błędy. W jakiej cenie są zdrowie i życie?" - o tym w Polska The Times pisze Gabriela Bogaczyk. Coraz większa liczba pacjentów walczy o odszkodowania w przypadku popełnienia przez lekarza błędu medycznego. 

"Pacjenci mają nie tylko prawa, ale i obowiązki" – w Rzeczpospolitej wywiad z Rzecznikiem Praw Pacjenta Bartłomiejem Chmielowcem o obowiązkach pacjentów.

Redakcja

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz