Lekarze chcą refundacji szczepień przeciwko grypie dla seniorów

19 Marca 2018, 9:15

Rząd wprowadził bezpłatne niektóre leki dla osób powyżej 75. r. życia, co pozwoliło wielu emerytom nie tylko na oszczędności, ale w ogóle umożliwiło leczenie. Można pójść jeszcze krok dalej - zafundować starszym osobom refundowane przez państwo szczepienia przeciwko grypie, która w tej grupie wiekowej jest szczególnie niebezpieczna – uważają lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

- Według danych PZH, zgony z powodu grypy i jej powikłań najczęściej dotyczą osób starszych - podkreśla prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. - Poza dziećmi, to także grupa najczęściej hospitalizowana z tej przyczyny, bo choroba ma u nich na ogół cięższy przebieg, a powikłania są groźniejsze. Jednocześnie bardzo niewiele osób w tym wieku dobrowolnie się szczepi przeciwko tej chorobie. Dla wielu z nich barierą jest koszt szczepionki. Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego zachęcają pacjentów przed sezonem grypowym i w jego trakcie do szczepień, ale właśnie najczęściej od starszych osób słyszą, że ich nie stać na taki wydatek. 

Bezpłatne szczepienia dla seniorów
Prezes Porozumienia Zielonogórskiego uważa, że szczepienia dla seniorów powinny być bezpłatne, tym bardziej że znajdują się oni wśród osób, wobec których PZH zaleca taką formę profilaktyki. PZH w zaleceniach podkreśla, że szczególnie po 65 r. ż. znacznie zwiększa się liczba osób należących do grup wysokiego ryzyka. Nie chodzi zresztą tylko o kategorię wiekową: zalecenie szczepienia dotyczy też m.in. pacjentów z przewlekłymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego czy pensjonariuszy domów opieki i innych placówek dla osób przewlekle chorych. A to przecież też w większości ludzie starsi. 

Darmowa szczepionka od 75 plus
- Najlepiej byłoby bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie wszystkich seniorów, ale to oczywiście nie jest realne - dodaje Jacek Krajewski. - Wydaje się jednak, że przyjecie kryterium wiekowego analogicznego do bezpłatnych leków, czyli 75+, jest możliwe do udźwignięcia przez budżet. Na pewno zaś pozwoliłoby zwiększyć w sposób istotny odsetek szczepień w tej grupie wiekowej, co znacznie pozwoliłoby poprawić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.
 

Pomysł nie jest nowy

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł rozważał włączenie szczepionek przeciwko grypie do systemu refundacji. Darmowe szczepienia miały przysługiwać właśnie seniorom. 

 

AS

Źródło: FPZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

oero Poniedziałek, 19 Marca 2018, 9:36
Lobby szczepionkowe działa. Co 4 szczepienie było skuteczne. Refundować to można leki, szczepionka to nie lek, nie ma jej liście więc nie może być na 75+, to elementarna wiedza, kiedyś min Król a teraz PZ wykazują się niewiedzą