Ratownicy zaostrzają protest. 23 marca, to termin ostateczny

19 Marca 2018, 13:22

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych, 16 marca przesłał do ministra zdrowia żądania, w których informuje o zaostrzeniu akcji protestacyjnej, jeśli nie zostaną one spełnione w całości do 23 marca. Ratownicy przygotowują też pismo do marszałka Sejmu.

„W związku z zaniechaniem przez resort zdrowia postanowień porozumienia z dnia 18 lipca 2017 r. zawartego pomiędzy KPRM oraz NSZZ ”Solidarność” a ministrem zdrowia żądamy przedstawienia planu prac z precyzyjnym określeniem terminu ich realizacji do dnia 23 marca 2018r.” – czytamy w piśmie Komitetu do ministra zdrowia.

Konkretne żądania

- Niestety, ustawy nadal nie ma w harmonogramie prac Sejmu – mówi dla PolitykaZdrowotna.com Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych. – Nawet jako temat zastępczy, ale zobaczymy, może ją wpiszą – dodaje. – Obawiamy się tego, że deklaracje ministra mogą pozostać w sferze obietnic, dlatego wyślemy pismo do marszałka Kuchcińskiego – zapowiada Tomasz Wyciszkiewicz, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych w Legnicy.

Ratownicy w piśmie do ministra przedstawili żądania, których niespełnienie będzie oznaczało, że ten rząd nie ma zamiaru uregulować kwestii spornych i woli do rozwiązania problemów tej grupy zawodowej. To z kolei będzie oznaczało, że ratownicy rozpoczną strajk.

Ratownicy żądają:

  1. Dalszych prac nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o PRM oraz niektórych innych ustaw,
  2. Wprowadzenia średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat lub równoważnik etatu dla ratownika medycznego w wysokości dodatkowych 400 zł od dnia 1.07.2018 r. i o kolejne 400 zł od dnia 1.01.2019 r. oraz przygotowania i przedstawienia aktu prawnego gwarantującego wypłaty wszystkim ratownikom medycznym bez względu na miejsce zatrudnienia ze wskazaniem źródła finansowania w/w środków i sposobu kontroli realizacji wypłat,
  3. Dodanie do tabeli stanowiącej załącznik do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych zapisu – pkt.11 grupy zawodowej ratownik medyczny i ustalenia dla niej współczynnika pracy w wysokości 1,05,
  4. Rozpoczęcia prac nad ustawą o samorządzie zawodowym ratowników medycznych.

Ultimatum wygasło

W piśmie ratownicy przypominają, że ultimatum dane resortowi wygasło 16 marca, a obecnie realizowana jest podjęta tego dnia decyzja o zaostrzeniu akcji protestacyjnej, która zostanie uruchomiona w sytuacji braku działań ministerstwa. 

Przypomnijmy, 15 marca KPRM spotkał się z ministrem Szumowskim. Do porozumienia nie doszło, Ministerstwo samo sobie wyznaczyło termin realizacji żądań ratowników do 23 marca. Komitet podjął decyzję o uruchomieniu procedur prawnych związanych z przygotowaniami do zaostrzenia akcji protestacyjnej. W tym czasie resort zyskał na czasie, ale nie oznacza to, jak informują ratownicy, że protest został wstrzymany lub, jak to podawano w niektórych propagandowych informacjach, wstępne porozumienie zostało zawarte. Zawarciem porozumienia jest, co potwierdza Komitet protestacyjny, spełnienie w terminie żądań ratowników.

Janusz Maciejowski

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Siwek Wtorek, 20 Marca 2018, 17:23
To jakaś kpina po raz kolejny KPRM walczy dla nas o dodatek , nędzne 236 zł. Kto ich mianował głosem Ratowników Medycznych w Polsce !!! Polski ratownik ma honor i ambicje jest dumny z wykonywanego zawodu i oczekuje szacunku jak i godnego wynagrodzenia !!! Lekarze nie walczyli o dodatek tylko o pensjie gwarantujące życie na poziomie a co za tym idzie i późniejsze emerytury !!! Cóż samych mam przedstawicieli tak jesteśmy traktowani !!!!!!!!!!!! Wstyd i hańba !!!!!
Ratownik KPRM Środa, 21 Marca 2018, 7:58
Kolego widzę że nie wiesz nic o KPRM Tak więc KPRM tworzy 18 organizacji związkowych z całej Polski przez co zrzesza kilka tysięcy ratowników medycznych a kolejne kilka tysięcy niezrzeszonych w żadnych związkach zawodowych akceptuje działania KPRM dlatego właśnie KPRM reprezentuje RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH Tak więc myślę a nawet jestem pewny że mówiąc o honorze ambicji i dumie nie mówiłeś o sobie ponieważ gdybyś je miał to coś słyszelibyśmy o tobie więcej niż ten wpis
Jadek Poniedziałek, 19 Marca 2018, 22:45
Znowu nas sprzedadza
Q Poniedziałek, 19 Marca 2018, 14:37
Tak trzymać panowie ratownicy Nie wolno wam ustąpić !