Zdrowotny przegląd prasy

20 Marca 2018, 8:51

Dziś w prasie m.in. o zmianach w POZ, epidemii odry za wschodnią granicą, internetowym koncie pacjenta i pracach nad zmianą przepisów aborcyjnych.

"Nowy model POZ: Lekarz zapyta pacjenta o ćwiczenia i czy jest w rozpaczy" - pisze Klara Klinger w Dzienniku Gazecie Prawnej. Kompleksowa opieka nad chorymi przewlekle, badania profilaktyczne dla zdrowych oraz pomoc koordynatora – to założenia nowego modelu POZ.

"Aborcyjna presja na obóz władzy: Projekt „Zatrzymaj aborcję" w Sejmie" - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Ponad trzy godziny trwała w Sejmie burzliwa dyskusja dotycząca obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”. Dokument zakłada wprowadzenie zakazu usuwania ciąży w przypadku nieuleczalnych wad płodu. To obecnie główny powód legalnych aborcji w Polsce.

"Coraz więcej przypadków odry 20 km od polskiej granicy" - czytamy w Rzeczpospolitej. W ciągu 10 dni liczba przypadków zachorowania na odrę wzrosła trzykrotnie. Jedna z najbardziej zakaźnych chorób szaleje w białoruskim Wołkowysku, 20 km od polskiej granicy. 80 procent chorych nie było szczepionych.

"Internetowe Konto Pacjenta poinformuje o miejscu w kolejce" - czytamy w Rzeczpospolitej. Za niespełna dwa lata wszystkie informacje o leczeniu sprawdzimy w internecie. Uczestnicy pilotażu e-recepty z internetowego konta pacjenta skorzystają już w maju.

"Lekarze nie chcą tracić czasu na badanie zdrowych" - pisze Judyta Watoła w Gazecie Wyborczej. Wart 73 mln zł program opieki koordynowanej dla pacjentów z chorobami przewlekłymi może skończyć się klapą, bo NFZ żąda od lekarzy, by przez półtorej godziny dziennie badali także zdrowych pacjentów. - To absurd. Chorzy pod gabinetem nam się wściekną - tłumaczą lekarze.

 

Redakcja

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz