J. Szczurek-Żelazko po spotkaniu z lekarzami ze szpitali dziecięcych: rozmawialiśmy o konkretach

20 Marca 2018, 15:29

We wtorek w ministerstwie Zdrowia przedstawiciele zawiązanego 2 marca Porozumienia Lekarzy Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych zapoznali resort z najważniejszymi problemami, z jakimi borykają się wysokospecjalistyczne placówki dziecięce. Ustalono termin kolejnego spotkania roboczego.

Ze strony ministerstwa w spotkaniu uczestniczyli wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko i przedstawiciele Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Departamentu Matki i Dziecka.

Porozumienie oczekuje konkretnych propozycji

- Przedstawiliśmy pani minister problemy, z jakimi mierzą się Uniwersyteckie Szpitale Dziecięce - mówi dla PolitykaZdrowotna.com. Patrycja Matczuk, rzecznik prasowy Porozumienia. - To przede wszystkim dramatyczne niedofinansowanie, gdzie jesteśmy uzależnieni od NFZ, nie mamy żadnych innych źródeł finansowania, uciążliwość dla naszych małych pacjentów, np. przymus hospitalizacji 3 dni, bo inaczej płatnik nie zapłaci za leczenie, czy brak możliwości rehospitalizacji pacjenta w ciągu 14 dni. Kolejna, trzecia grupa problemów, to niedobory kadrowe, bo trzeba wiedzieć, że średnia wieku pediatry to 55 lat, a w naszych szpitalach oznacza to dodatkowo brak kadry do kształcenia kolejnych pokoleń lekarzy. Większość tych problemów znana jest resortowi- wymienia.

Roboczo spotkamy się 18 kwietnia

- Pani minister wysłuchała nas z zainteresowaniem, ale nie przedstawiła na razie konkretnych propozycji rozwiązań. Ustaliliśmy termin kolejnego spotkania, które ma się odbyć 18 kwietnia i zaapelowaliśmy o obecność ministra Szumowskiego i przedstawiciela NFZ. W dzisiejszym spotkaniu brali udział przedstawiciele Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Departamentu Matki i Dziecka.  Pani minister zapewniła nas, że na przyszłe spotkanie przygotowane będą już gotowe propozycje rozwiązań, czego oczekujemy i liczymy, że uda nam się ustalić jakiś konkretny wspólny plan działania - opowiada Patrycja Matczuk.

Resort na kolejnym spotkaniu przedstawi propozycje rozwiązań systemowych

- Tak, to było pierwsze, takie zapoznawcze spotkanie z tym porozumieniem lekarzy – mówi nam Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. – rozmawialiśmy dzisiaj o konkretnych problemach, które także dostaliśmy na piśmie. To są różne obszary problemów, z których część jest już wstępnie rozwiązywana przez resort. Daliśmy sobie wspólnie czas na przeanalizowanie najważniejszych kwestii, a wiele z nich jest już na etapie realizacji. Mam nadzieję, że krok po kroku będziemy wspólnie starali się analizować i rozwiązywać te i inne problemy. Następne spotkanie ma już właśnie mieć charakter typowo roboczy – dodaje wiceminister.

Porozumienie ma na celu rozwiązywanie problemów i dialog systemowy

Przypomnijmy, 2 marca doszło do zawarcia porozumienia lekarzy z kilku uniwersyteckich szpitali dziecięcych. W ten sposób lekarze chcą ułatwić sobie dialog z Ministerstwem Zdrowia. Domagają się przede wszystkim uwzględnienia realnych kosztów świadczeń medycznych dla dzieci oraz zmian organizacyjnych. Aby można było konstruktywnie i z powodzeniem rozwiązywać te problemy, potrzebny jest szereg zdecydowanych i dopracowanych działań. - Nie można tych problemów rozwiązywać jednostkowo, potrzebne są rozwiązania kompleksowe i stąd, jak wiem, organizatorzy tego porozumienia, a nie są to tylko związkowcy, bo są tam wybitni specjaliści, potrzeba tego spotkania, które ma doprowadzić do dialogu z ministrem, by uświadomić, że sytuacja jest dramatyczna – mówił nam na początku marca Piotr Watola, przewodniczący zarządu małopolskiego regionu OZZL. Do Porozumienia przystąpiło kilka szpitali pediatrycznych, m.in. z Krakowa, Warszawy, Białegostoku, Lublina, Szczecina, a obecnie dołączają Łódź i Poznań.

Janusz Maciejowski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz