"Antyszczepionkowcy" mają projekt ustawy likwidującej obowiązek szczepień

21 Marca 2018, 10:12

Z inicjatywą dobrowolności szczepień wystąpiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Organizacja zebrała już podpisy potrzebne do zarejestrowania komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Projekt niebawem ma zostać złożony u Marszałka Sejmu. Po zarejestrowaniu komitetu stowarzyszenie ma 3 miesiące na zebranie 100 tys. podpisów popierających projekt. Jakie ma na to szanse?

Zwieńczeniem akcji będzie zaplanowany na 2 czerwca Międzynarodowy protest przeciwko przymusowi szczepień.

Postulat nienowy

Forsowanie przez ruchy antyszcepionkowe postulatu dobrowolności szczepień to jedno z głównych zadań tego typu organizacji, co więcej pomysł zniesienia obowiązku szczepień wraca jak bumerang na przestrzeni kolejnych lat. Przeciwnicy szczepień oraz popierający ich zwolennicy medycyny alternatywnej występują ze swoimi uwagami głównie przy okazji zmian mających pojawić się w kalendarzu szczepień lub obchodzonego co roku tygodnia szczepień. Podobne inicjatywy miały miejsce już wcześniej, m.in. w 2015 r., kiedy to przeciwnicy szczepień wystąpili z petycją do prezydenta Andrzej Dudy o zatrzymanie przepisów wprowadzających obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom. Apele antyszczepionkowców miały miejsce także w ubiegłym roku.

Co przewiduje projekt?

Projekt przewiduje odejście od obowiązku stosowania szczepień ochronnych, wprowadzając w tym zakresie dobrowolność. Proponowane zmiany pozostawiają jednak samą instytucję szczepień ochronnych wraz z obowiązującym systemem kontroli. Zapisy ustawy utrzymują także obowiązek szczepień ochronnych w sytuacji ogłoszenia przez wojewodę lub ministra zdrowia zagrożenia epidemią lub stanem epidemii. Zgodnie z propozycją „STOP NOP” Program Szczepień Ochronnych ogłaszany miałby być przez ministra zdrowia w formie rozporządzenia a nie tak jak ma to miejsce teraz przez Głównego Inspektora Sanitarnego w drodze komunikatu. Rozwiązanie to jak tłumaczy stowarzyszenie pozwoliłoby na zgłaszanie do dokumentu uwag wszystkim zainteresowanym tematem szczepień.

Ponadto prawo zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu przysługiwałoby osobie poddającej się szczepieniu lub jej prawnemu opiekunowi. Dotychczas obowiązek ten spoczywał na lekarzu, który rozpoznawał tzw. NOP. W uzasadnieniu do zmian organizacja pisze, iż taka zmiana w przepisach miałaby pozytywnie wpłynąć na wiarygodność prowadzonego rejestru NOP-ów. Stowarzyszenie tłumaczy także, że zapis ten miałby zapobiegać potencjalnie funkcjonującym konfliktom interesów, kiedy lekarz kwalifikujący do szczepienia jest jednocześnie zobowiązany do zgłoszenia NOP. Wpisanie odczynu do rejestru miałoby następować w drodze decyzji administracyjnej, na którą przysługiwałoby odwołanie do sądów administracyjnych.

Jak stowarzyszenie uzasadnia zmiany?

Stowarzyszenie tłumaczy potrzebę zmian w przepisach faktem występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, które są konsekwencją funkcjonowania obowiązku szczepień. Kolejna przesłanką na jaką powołuje się organizacja jest brak rozwiązań gwarantujących otrzymywanie odszkodowań w sytuacji rzeczywistego wystąpienia NOP. Zniesienie obowiązku szczepień ich zdaniem miałoby ograniczyć występowanie NOP.

Ruchy antyszczepionkowe nie stanowią zagrożenia?

- Wielką „zasługą” ruchów antyszczepionkowych jest to, że obecnie istnieje bardzo jasna linia orzecznicza polskich sądów w zakresie obowiązku szczepień - tutaj było co najmniej kilka wyroków NSA. Dzięki temu jasne jest, że szczepienia w Polsce są obowiązkowe a konkretyzuje się to chociażby w kalendarzu szczepień. Ponadto państwo ma prawo stosować pewne formy przymusu administracyjnego, w tym przypadku przymus ten dotyczy szczepień ochronnych - przekazuje Polityce Zdrowotnej Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- Ruchy antyszczepionkowe to ciągle głośna, dobrze zorganizowana i zaangażowana w swoje działania grupa, nadal jednak - co warte podkreślenia - nieliczna. Co roku szczepieniom podlega ponad 5 mln dzieci, trudno więc sądzić, że organizatorom tej akcji udałoby się zebrać liczbę podpisów, która mogłaby stanowić przeciwwagę dla ogromnej rzeszy świadomych rodziców, którzy regularnie wykonują szczepienia. Do tego należy dodać także kilka milionów rodziców, którzy decydują się na uzupełnienie szczepień obowiązkowych - zalecanymi - podsumowuje rzecznik.

Sporo krajów bez obowiązkowych szczepień, ale…

Wzrastająca liczba zachorowań oraz coraz bardziej słyszalne argumenty ruchów antyszczepionkowych powodują, iż w wielu krajach europejskich wraca się do obowiązku szczepień. Systemy prawne w Europie mimo, iż w większości nie przewidują obowiązkowych szczepień - co wiąże się często także z brakiem refundacji tych produktów - wymagają jednak, by dzieci były szczepione. Należy podkreślić, że w krajach tych jest także zupełnie inna świadomość społeczna dotycząca odpowiedzialności za swoje zdrowie, co przekłada się na konieczność realizacji szczepień. W ostatnim czasie obowiązek szczepień dotyczy m.in. Włoch, gdzie niezaszczepione dzieci nie mogą uczęszczać do przedszkoli oraz szkół. Podobne rozwiązanie zastosowali także nasi zachodni sąsiedzi. Niemieckie władze zobligowały rodziców do odbywania spotkań z lekarzem i rozmowny na temat szczepień - brak takiej wizyty oznacza dla rodzica zapłacenie kary. Podobny cenzus działa w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Francji.

Anna Grela

Źródło: STOP NOP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

17 komentarzy

Pod płaszczem dobra czynią zło Poniedziałek, 15 Października 2018, 13:52
Polacy, Rodacy obudźmy się nim będzie za późno !!! Skoro szczepienia są takie dobre, to dlaczego jest stosowany w Polsce przymus szczepień dzieci do 18 roku życia, wiedząc że szczepionka działa max do 10 lat. Komu tak bardzo zależy na osłabianiu młodego pokolenia wiedząc że w szczepionkach znajdują się neurotoksyny i inne świństwa.
A do pana "Jedyny normalny". Nie wiem jaką pan skończył ale kiedyś już w szkole podstawowej uczyli że aluminium i rtęć to trucizna dla organizmów żywych.Może odpowie pan po co te składniki dodają do szczepionek.
Jedyny normalny Czwartek, 12 Lipca 2018, 21:41
Tylu idiotów w jednym miejscu rzadko się widzi. Kółko wzajemnej adoracji, co skończyło z trudem szkołę. Szczepienia mają być i tyle.
Zaś Sobota, 02 Czerwca 2018, 20:32
Włochy i Niemcy mają miliony uchodźców nic dziwnego że wprowadziły obowiązek szczepień. Mimo tego nikt nie będzie ich siłą doprowadzal. ,przymusu nie ma. A w Polsce jest przymus choć nie mamy uchodźców.
tchr Środa, 04 Kwietnia 2018, 12:11
Nasza kochana władza truje nas coraz gorszym jedzeniem, a z drugiej strony "dba" o nasze zdrowie zarządzając obowiązkowość kolejnych szczepień-jakieś pomieszanie. A co w tych szczepionkach jest to ona sama tylko wie.
Świadoma mama Wtorek, 27 Marca 2018, 16:30
Popieram postulat jak najbardziej. Nie wyrażam zgody na przymuszanie mnie do szczepienia mojego dziecka które jest z grupy podwyższonego ryzyka.
Świadomy rodzic.
Bart Poniedziałek, 26 Marca 2018, 11:29
Czas najwyższy!
Nie ma przyzwolenia na mordowanie!
GH Poniedziałek, 26 Marca 2018, 10:24
Należy poprzeć tę idee ... Czym różni się np. niemiecki Hans od polskiego Jana? Tzw. szczepionki mogą wywoływać choroby, a państwo i koncerny farmaceutyczne twierdzą, że to nieprawda ..
Tak jest Niedziela, 25 Marca 2018, 23:14
Szczepcie się sami jak chcecie. To ma być kraj? Wpuszczają gmo a do szczepienia zmuszają!
Recaptcha Czwartek, 22 Marca 2018, 12:34
Jestem za tym by i szczepienia byly DLA CHCACYCH A NIE BYC ZMUSZANYM I MIEC NARZUCANE TAKIE RZECZY ODGORNIE i jeszcze brac za to odpowiedzialnosC .O NIE
Justyna Czwartek, 22 Marca 2018, 9:46
Trzymam kciuki aby się udało. Wolność jest podstawowym prawem w demokratycznym społeczeństwie
Służba Zdrowia Środa, 21 Marca 2018, 13:06
Zgony poszczepienne – POTWIERDZONE !!!!!
W badaniu Massroor Pourcyrous opublikowanym w 2007 roku
odnotowano, że 16% niemowląt miało związane
ze szczepieniem potencjalnie śmiertelne
zdarzenia krążeniowo-oddechowe z epizodami bezdechu i/lub bradykardią.

Krwawienie wewnątrzczaszkowe wystąpiło u 17% wcześniaków,
którzy otrzymali pojedynczą szczepionką
oraz u 24% tych, którzy otrzymali więcej szczepionek.

Ponadto odnotowano, że szczepionka DTaP była związana
z największą ilością przypadków zdarzeń sercowo-oddechowych
wśród niemowląt, które otrzymały pojedynczą szczepionkę.

Odnotowano u dzieci:
1. Zapalenie mózgu, na co wskazywały podwyższone poziomy białka C- reaktywnego.
2. Obrzęk mózgu jako jeden z głównych objawów zapalenia.
3. Potencjalnie śmiertelne zdarzenia sercowo – oddechowe.
4. Krwawienie w mózgu. – J Pediatr. 2007 Aug;151(2):167-72.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17643770
Służba Zdrowia Środa, 21 Marca 2018, 13:05
Wniosek z badań
Badanie to powinno zburzyć pogląd o tzw. korzyściach z „ekologicznych” szczepionek w odróżnieniu od tych, jakie zawierają toksyczne szczepionki.
Naukowcy potwierdzili, że szczepienia mogą spowodować poważne reakcjach,
takie jak:
- autyzm,
- trwałe upośledzenie,
- zespół Guillain – Barré (GBS),
- paraliż
- śmierć. (!!!)
Oraz mniej poważne takie jak:
astmę, przewlekłe choroby autoimmunologiczne, alergie, przeziębienia.

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0008382
„Self-Organized Criticality Theory of Autoimmunity”
Badanie laboratoryjne zostało przeprowadzono w Kobe, w japońskim University of Kobe Graduate School.
Opublikowano je w czasopiśmie: „PLOS One Open Journal” pod koniec 2009 roku.
STOP NOP Czwartek, 22 Marca 2018, 7:59
Naukowcy nic nie potwierdzi... kilku szarlatanów i oszustów z konfliktami interesów..którzy krytykowali szczepienia jednocześnie pisząc za pieniądze opinie antyszczepionkowcom do procesów sądowych, w których powolywali się na własne publikacje.... tym samym poza autopromocja i wyciaganiem kasy od watpiacych w medycyne osób ci "naukowcy" nic nie zrobili. Pseudobadania na wyselekcjinowanej zmanipulowanej grupie badawczej z analiza na poziomie są bociany... Rodzą się dzieci...? Znaczy bociany przynoszą dzieci. polecam poczytać o nieomalze epidemii odry w UE i na Ukrainie i posłuchać rodziców niezaszczepionych dzieci które zachorowaly jacy szczęśliwi;)
Służba Zdrowia Środa, 21 Marca 2018, 13:05
Wg GUS – liczba hospitalizacji i śmiertelność dzieci do 2 roku życia WZROSŁA O 50% !!!
od momentu podwojenia liczby obowiązkowych szczepień w połowie lat '90,
A więc od czasu gdy dziecku podawanych jest ponad 20 dawek szczepień !
Służba Zdrowia Środa, 21 Marca 2018, 13:04
WAŻNE !!! spada wyszczepialność dzieci a jednocześnie zachorowań jest mniej.
Czyli MNIEJSZA wszczepialność = MNIEJSZA zachorowalność na choroby na które sa szczepienia

Patrz oficjalne dane od 01.01.2017 do 15.10.2017 rok z porównaniem tego samego okresu do 01.01.2016 do 15.10.2016. Strona Departamentu Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych u Ludzi GIS. http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2017/INF_17_10A.pdf
Służba Zdrowia Środa, 21 Marca 2018, 13:04
W Izraelu NIE MA obowiązkowych szczepień !!!!
jest TYLKO kalendarz zalecanych szczepień !
A żadnej epidemii w Izraelu NIE ma i Nie było !!!
A ZYDZI – NIE SZCZEPIA SIĘ !!!!

TYLKO POLAKÓW zmusza się do wstrzykiwania dzieciom śmiercionośnych i toksycznych substancji zawartych w tzw. „szczepieniach”

Mieszkający w Polsce Ukraińcy i zydzi NIE SA ZMUSZANI do szczepienia dzieci !!!!
tylko Polaków się zmusza !
W Polsce z powodu szczepień ponad 100 tys. polskich rodzin ma okaleczone zdrowotnie dzieci !!!
Nie mówi się tez ile dzieci w Polsce zmarło i co miesiąc umiera w wyniku powikłań poszczepiennych !
Wejdzie na stronę STOP NOP i poczytajcie historie rodzin, którym szczepienie zniszczyło zdrowie dziecka.
medyk Środa, 21 Marca 2018, 11:53
i BARDZO DOBRZE - pora na zakończenie eksperymentowania na społeczeństwie.