W Wielkiej Brytanii powstanie 5 nowych uczelni medycznych

21 Marca 2018, 9:19

W Wielkiej Brytanii ma powstać pięć nowych szkół medycznych w ramach, zadeklarowanej przez rząd rozbudowy bazy szkoleniowej. O 25 proc. mają się też zwiększyć limity miejsc na już istniejących kierunkach medycznych.

Nowe uczelnie zostaną otwarte w Sunderland, Lancashire, Lincoln, Canterbury i Chelmsford, w ciągu najbliższych trzech lat. Limity miejsc na już istniejących uczelniach zostaną zwiększone o 25 proc. Oznacza to, że liczba studentów zwiększy się o 1500 osób rocznie.

90 proc. nowych etatów poza Londynem

Sekretarz zdrowia Jeremy Hunt powiedział, że nowe szkoły są ukierunkowane na te części kraju, w których "ciężko jest zatrudniać i przyciągać nowych lekarzy". Ogółem aż 90 proc. nowych miejsc będzie poza Londynem.

Plany zwiększenia liczby medyków zostały ogłoszone przez rząd już dwa lata temu, w odpowiedzi na starzenie się populacji. Ministrowie przedstawiają teraz szczegóły planowanych rozwiązań.

Lekarze popierają działania rządu

Około 630 z 1500 nowych miejsc będzie czekało na studentów już we wrześniu tego roku. Reszta ruszy w 2019 i 2020 roku.

Brytyjskie Towarzystwo Lekarskie z zadowoleniem przyjęło ten ruch, ale zwróciło uwagę, że minie przynajmniej jeszcze pięć czy sześć lat, zanim dodatkowi lekarze zatrudnią się w NHS.

AS

Źródło: BBC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz