Z. Król: pracujemy nad kompleksową usługą fizjoterapeutyczną

21 Marca 2018, 14:20

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zajmuje się opracowaniem kompleksowej usługi fizjoterapeutycznej. W efekcie fizjoterapeuci będą mogli m.in. być włączani do zespołów zajmujących się chorymi w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ.

Tematem dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia był stan opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce. Z dyskusji wynika, że choć największym problemem jest wciąż niedofinansowanie tych świadczeń,  to poprawić trzeba też sprawy organizacyjne. Wszystko po to, żeby dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej się poprawił.

MZ zapowiada lepsze finansowanie

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia Zbigniew Król, który dziś w Sejmie reprezentował resort, czas oczekiwania na łóżko w ramach opieki paliatywnej nie jest dziś raportowany. Ale z danych wynika, że w tej chwili chorzy czekają na to świadczenie od 3 do 7 dni. - Możemy się spierać co do organizacji systemu i co do tego czy 3 i 7 dni czasu oczekiwania to jest dobrze. Najlepiej gdyby tego typu świadczenia byłyby udzielane od razu. Nie uspokajamy się stanem obecnym. Ale też nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć wszystkich oczekiwań. Strategia idzie w kierunku wzmacniania finansowego procedur w opiece paliatywnej i hospicyjnej – podkreślał Z. Król.

Kompleksowa usługa fizjoterapeutyczna

- Liczymy, że poprawi dostępność do tych świadczeń – dodał wiceminister zdrowia. Między innymi temu ma służyć włączenie fizjoterapeutów do zespołów medycznych zajmujących się pacjentami w ramach opieki hospicyjnej. - W AOTMiT opracowujemy kompleksową usługę fizjoterapeutyczną. W tej chwili aż pięć różnych instytucji opłaca te świadczenia. Chcemy stworzyć coś w rodzaju systemu rehabilitacyjnego – mówił minister.

Według danych przytaczanych na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, „bezpieczna” liczba łóżek w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej to 10 na 100 tys. mieszkańców. W województwie mazowieckim jest ich w tej chwili 5, a są województwa, gdzie dostęp jest jeszcze bardziej ograniczony.

AS

Foto: Senat/M.Józefaciuk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz