Pilotaż w psychiatrii: więcej chętnych niż miejsc. Będzie lepsze finansowanie

22 Marca 2018, 10:21

Placówki, które wezmą udział w pilotażu centrów zdrowia psychicznego mogą liczyć na lepsze finansowanie. Jak zapowiedział dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Zbigniew Król, będzie to o około 20 proc. więcej w porównaniu z finansowaniem w 2017 r. Co z pozostałymi placówkami?

 

- Przygotowaliśmy podstawy do restrukturyzacji psychiatrii. Jednym z elementów jest planowany pilotaż. Placówki muszą się do niego przygotować. Po pierwsze muszą to być miejsca, gdzie wszystkie szczeble opieki psychiatrycznej są realizowane. Czyli zarówno jednostka, która składa wniosek o udział w pilotażu, jak i wszystkie inne jednostki na tym terenie powinny być powiązane funkcjonalnie. Ideą jest, żeby wszystkie jednostki, które realizują świadczenia w zakresie opieki stacjonarnej i dziennej i środowiskowej były związane w ramach takiej struktury – mówił dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Więcej chętnych niż miejsc

Chętni do udziału w pilotażu zgłaszali się dobrowolnie. Zgłosiło się około 150 placówek. Z tego Ministerstwo Zdrowia wstępnie wybrało około 40. Placówki te mogą liczyć, że dostaną o około 20 proc. więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Ostateczna kwota będzie jednak znana dopiero po ostatecznym podjęciu decyzji, które jednostki wezmą udział w pilotażu. - Co do placówek, które nie wezmą udziału w pilotażu, tutaj planowane jest zachowanie status quo. Planujemy jednak wzrost taryfikacji świadczeń, mam nadzieję, od 1 lipca br. – powiedział wiceminister zdrowia.

Po pół roku pierwsza ocena pilotażu

Pilotaż ma objąć mniej więcej 10 proc. populacji dotkniętej schorzeniami psychicznymi. Pozostali będą leczeni w dotychczasowej strukturze. - Z racji tego, że pilotaż zmienia finansowanie tego szczebla opieki – odchodzimy od modelu finansowania za osobodzień. Chcemy płacić za potencjał placówki i opiekę w pobliżu domu chorego. Chcemy też uruchomić jak najwięcej opieki socjalnej. Po pól roku chcemy mieć kompleksową analizę działania pilotażu. Jeśli będą przesłanki, żeby go rozszerzyć, będziemy rozszerzać – zadeklarował Zbigniew Król.

AS

Źródło: Sejm

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz