Kolejny problem z e-zwolnieniami. Lekarze piszą do E. Rafalskiej

22 Marca 2018, 14:52

Prezydium NRL chce, żeby Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyodrębniło oddzielny system logowania w ramach Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Apel w tej sprawie trafił do minister Elżbiety Rafalskiej.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane są aktualnie przez lekarzy i lekarzy dentystów po zalogowaniu się na indywidualny profil działający w ramach PUE ZUS, który oprócz funkcji wystawiania e-ZLA pozwala na dostęp do pozostałych danych lekarza, w tym m.in. indywidualnych danych o składkach czy świadczeniach z ubezpieczeń społecznych. 

Potrzebny odrębny system logowania

Jak podkreśla Prezydium NRL, konstrukcja działania PUE ZUS w aktualnym stanie uniemożliwia cedowanie przez lekarzy i lekarzy dentystów obowiązków technicznych związanych z wystawieniem e-ZLA na inne upoważnione osoby. Tymczasem dotychczasowa praktyka wystawiania zwolnień lekarskich, występująca zarówno w przypadku lekarzy działających w ramach podmiotów leczniczych jak i praktyk lekarskich wskazuje na to, iż czynnościami związanymi z wystawieniem zwolnienia lekarskiego lub uzupełnieniem danych pacjenta zajmował się niejednokrotnie personel wspierający lekarzy.

Wprowadzenie odrębnego systemu logowania tylko do części dedykowanej wystawianiu elektronicznych zwolnień lekarskich umożliwi udzielenie lekarzom i lekarzom dentystom wsparcia przez personel pomocniczy bez zagrożenia nieuprawnionego dostępu do indywidualnych danych konkretnego lekarza i lekarza dentysty, zgromadzonych w PUE ZUS – podkreślają lekarze.

AS

Źródło: NIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Hmm Czwartek, 22 Marca 2018, 21:46
Kolejne nieuzasadnione szukanie problemów. Po pierwsze nikt nie nakazuje korzystanie przez zus pue. Pieniędzy na oprogramowanie zintegrowane z ezla chyba nie brakuje?poza tym To jedna z opcji.po drugie ja bym się zastanowił czy takie cedowanie na kogoś wystawiania zwolnień jest zgodne z prawem ponieważ na zwolnieniu podpisuje sie lekarz. Takze na miejsci lekarzy bym sie nawet nie odzywał w tym temacie.