A. Jacyna o aneksowaniu umów AOS. Decyzje w regionach, a nie automat

03 Kwietnia 2018, 13:14

Decyzja o tym, że nie będzie w tym roku obowiązku ogłoszenia konkursów na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) zapadła w zeszłym miesiącu. Ale ważne są szczegóły. Czy w całym kraju umowy będą aneksowane?

- Aneksowanie umów na AOS nie będzie automatyczne w całym kraju. Każdy dyrektor oddziału Funduszu będzie sam oceniał, czy przełożyć i w jakim zakresie ogłoszenie konkursów. Niektórzy mogą tego nie zrobić, inni np. ogłoszą w tym roku konkursy tylko na część zakresów, a na resztę w kolejnym roku – mówi Polityce Zdrowotnej Andrzej Jacyna, p.o. Prezesa NFZ.

Przypomnijmy, że o możliwości aneksowania umów jako pierwsza poinformowała Polityka Zdrowotna, już w połowie lutego. Materiał dostępny jest tutaj: Ważne! Umowy na AOS aneksowane na rok. MZ planuje przesunąć konkursy

Umowy wygasną w połowie tego roku

Umowy NFZ w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) wygasnąć mają zgodnie z ustawą na koniec czerwca. Termin taki ustalono pracując nad siecią szpitali, która ruszyła od 1 października 2017 r.

Szkopuł w tym, że trzeba byłoby ogłosić konkursy, a to oznaczałoby ogłoszenie konkursów we wszystkich oddziałach NFZ, przygotowanie gigantycznej dokumentacji i ocenę ofert tysięcy świadczeniodawców. Na dodatek można spodziewać się, że wiele placówek nie zgodzi się z wynikami konkursu i będzie składać odwołania. 

Eksperci pomysł MZ i NFZ dotyczący aneksowania umów ocenili raczej przychylnie. 

Jak działa sieć?

Za przesunięciem konkursów przemawia też fakt, że po zaledwie paru miesiącach trudno ocenić jak działa sieć szpitali i inicjatywa przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Na ile są w stanie przejąć zadania innych poradni? Czy będą w stanie za zaproponowane przez Fundusz składki ściągnąć wystarczające rzesze specjalistów? Brak możliwości podsumowania działania sieci już teraz, przed konkursami, jest powodem, dla którego minister Łukasz Szumowski chce przesunąć ogłaszanie konkursów. 

Jakie terminy wpisano w ustawie dotyczącej sieci 

30 czerwca 2018 r. - do tego czasu oddziały NFZ mogły przedłużać umowy na świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie dotyczącym świadczeń, które nie zostaną objęte umowami zawartymi ze szpitalami sieciowymi. 

30 czerwca 2018 r. - termin do którego mogą być przedłużone umowy na świadczenia ratownictwa medycznego realizowane w dniu wejścia w życie ustawy o sieci.    

Polecamy również:

Kuracja: Elżbieta Rucińska-Kulesz z NFZ o kontraktowaniu świadczeń

 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz