Specjalista od AIDS nowym szefem Centrum Kontroli Chorób

23 Marca 2018, 11:18

Po dymisji poprzedniczki, nowym dyrektorem amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) będzie dr Robert R. Redfield, profesor University of Maryland School of Medicine w Baltimore i współzałożyciel Instytutu Human Virology.

Dr Redfield zastąpił na tym stanowisku  Brendę Fitzgerald, która zrezygnowała w styczniu po zaledwie sześciu miesiącach pracy w związku z zarzutami o konflikt interesów. Pisaliśmy na ten temat tutaj.

Specjalista od AIDS

Redfield nadzoruje badania w instytucie wirusologicznym, który zapewnia leczenie HIV ponad 6 tys. pacjentów w rejonie Baltimore-Washington i ponad milionowi osób w Afryce i na Karaibach. Instytut, którego roczny budżet przekracza 105 milionów dolarów, bada także inne przewlekłe choroby wirusowe i nowotwory.

Wiadomość o powołaniu doktora Redfielda na szefa CDC ożywiła krytykę niektórych jego stanowisk i praktyk badawczych. Był m.in. krytykowany za propagowanie szeroko zakrojonych testów na AIDS i badanie personelu wojskowego pod kątem wirusa.

Czy zajmuje się CDC?

CDC jest odpowiedzialne za kontrolowanie epidemii chorób, zapewnienie bezpieczeństwa żywności i wody oraz pomoc w zmniejszaniu wiodących przyczyn śmierci, w tym chorób serca, raka, udaru i cukrzycy. 

Agencja dysponuje budżetem w wysokości ponad 7,2 miliarda dolarów, a personel liczy ponad 12 tys. pracowników w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

 

AS

Źródło: NY Times

Foto: Wikipedia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz