Ratownicy: Nie zawieszamy protestu, będziemy naciskać Komisję Zdrowia

23 Marca 2018, 17:12

Ministerstwo Zdrowia przygotowało na dzisiejsze spotkanie z Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych propozycje rozporządzenia, które zagwarantuje wypłatę podwyżek dla tych wszystkich ratowników, którzy jej nie dostali. To dopiero jeden z punktów realizacji zobowiązań. Kolejne spotkanie z ministrem zdrowia planowane jest na maj.

Protest trwa nadal, chociaż dzisiejsze rozmowy można uznać za rokujące nadzieje na rozwiązanie problemu. Jednakże nadal oznacza to, że wszystko rozciągnie się w czasie. Wpisanie w ostatniej chwili tzw. małej ustawy do porządku obrad Sejmu i przekierowanie jej do prac Komisji Zdrowia można odczytać, jako wskoczenie do pędzącego pociągu. Na szczęście bezkolizyjne.

Podwyżki i wyrównania zostaną wypłacone

- Dostaliśmy projekt rozporządzenia, które zostanie również umieszczone jeszcze dzisiaj na stronach rządowych – mówi dla PolitykiZdrowotnej.com. Piotr Dymon, przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. – Rozporządzenie to opisuje, kiedy i w jakich wysokościach dostaną pieniądze ratownicy spoza systemu. Tak więc zostaje wypłacone 800 zł od stycznia tego roku i wyrównanie od 1 lipca za ubiegły rok. To także oznacza, że nie stracą pieniędzy dyrektorzy, którzy wypłacali te środki z własnych pieniędzy – wyjaśnia.

Ustawa jest po stronie KZ

- Natomiast nowelizacja ustawy jest już teraz po stronie Komisji Zdrowia – komentuje Piotr Dymon. – W związku z tym nie zawieszamy protestu, a podejmiemy działania zmierzające wywarcie nacisku na tę właśnie komisję. Ustaliliśmy, że nadal będziemy prowadzić dialog z ministrem zdrowia i zaplanowaliśmy już kolejne spotkanie, które na pewno odbędzie się w pierwszej połowie maja – dodaje.

MZ: będziemy nasze zobowiązania realizować systematycznie

- Minister Szumowski przekazał projekt rozporządzenia, które zagwarantuje obiecane podwyżki dla wszystkich ratowników. Jest ono analogiczne do tego, jakie otrzymały pielęgniarki – mówi nam Krzysztof Jakubiak, dyrektor Biura Prasy i Promocji MZ. – Projekt jest już na stronie, został skierowany od razu do konsultacji społecznych. Powinien problem tych podwyżek zostać rozwiązany już w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Docelowym jest nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, w którą zostanie wpisany ten dodatek dla ratowników, chcemy, by zaczęło to obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r. Nadal będziemy sukcesywnie realizować plan rozwiązywania problemów służby zdrowia i prowadzić dialog – zapewnia Krzysztof Jakubiak.

Janusz Maciejowski

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz