Ratownicy: dwa dni w kwietniu wyznaczone na ostrzejszy protest. Które?

24 Marca 2018, 20:55 Ratownicy

Ratownicy medyczni w miarę możliwości będą wstrzymywać się od brania dodatkowych dyżurów, akcja będzie prowadzona w całej Polsce. Wyznaczyli już termin i mają grafikę promującą akcję. 

Ratownicy będą wstrzymywać się od brania dodatkowych dyżurów 16 i 23 kwietnia – mówi dla PolitykaZdrowotna.com Tomasz Wyciszkiewicz z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych. Akcja potrwa do czasu, aż zostaną spełnione wszystkie postulaty ratowników.

Przypomnijmy, że 23 marca po spotkaniu z ratownikami resort zdrowia przedstawił jedynie rozporządzenie, które gwarantuje wypłatę zaległych podwyżek dla tej grupy zawodowej. Wciąż nie została procedowana tzw. mała ustawa o ratownictwie medycznym, a została przekierowana do prac Komisji Zdrowia. Na realizację czekają też inne postulaty, o których na razie nawet nie rozmawiano.

Ratownicy czekają na realizację obietnic

- Ta akcja ma na celu zwrócenie uwagi rządu, że nasze sprawy wciąż pozostają nierozwiązane – mówi Tomasz Wyciszkiewicz.
– Doceniamy to, że resort rozpoczął z nami dialog, że rozpoczął realizację zobowiązań od kwestii podwyżek, ale tak jak wspominaliśmy, termin ultimatum minął 16 marca. Do tego czasu rząd zobowiązał się spełnić wszystkie nasze postulaty, a tak się nie stało. Dlatego też nie zawiesiliśmy akcji protestacyjnej i będziemy ją kontynuować. Niedługo podamy następne terminy protestów – wyjaśnia Wyciszkiewicz. Dodał także, że z chwilą, gdy postulaty zostaną spełnione w 100 procentach, to protest zostanie natychmiast zawieszony.

MZ: będziemy sukcesywnie rozwiązywać problemy ratowników

Przypomnijmy, Ministerstwo Zdrowia przygotowało 23 marca na spotkanie z Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych propozycje rozporządzenia, które zagwarantuje wypłatę podwyżek dla tych wszystkich ratowników, którzy jej nie dostali. To dopiero jeden z punktów realizacji zobowiązań. Kolejne spotkanie z ministrem zdrowia planowane jest na maj. - Natomiast nowelizacja ustawy jest już teraz po stronie Komisji Zdrowia – komentował Piotr Dymon, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. – W związku z tym nie zawieszamy protestu, a podejmiemy działania zmierzające wywarcie nacisku na tę właśnie komisję. Przewodniczący wspomniał również, że dialog z ministrem zdrowia będzie kontynuowany. - Minister Szumowski przekazał projekt rozporządzenia, które zagwarantuje obiecane podwyżki dla wszystkich ratowników – mówił nam Krzysztof Jakubiak, dyrektor Biura Prasy i Promocji MZ. – Nadal będziemy sukcesywnie realizować plan rozwiązywania problemów służby zdrowia i prowadzić dialog – zapewniał.

Janusz Maciejowski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Haha Wtorek, 27 Marca 2018, 8:13
Tak szczekacie a dostaniecie 2105 brutto i zmienicie zdanie
sm Niedziela, 25 Marca 2018, 10:01
Panowie skoro MZ pokazalo dobra wole, konkrety i chec wspolpracy to uwazam ze protest jest nie potrzebny. Sa rzeczy ktorych nie da sie przeskoczyc - jak np.: proces legislacyjny. Opozycja dla rzadzacych bedzie robic wszystko zeby opoznic dzialania w kierunku spelnienia porozumienia. Uwazam ze protest jest nie potrzebny i nalezy go zawiesic i obserwowac co sie bedzie dzialo w Naszej sprawie.
RM Poniedziałek, 26 Marca 2018, 13:36
Super dobra wola. Kasa od stycznia do dziś jeszcze nie zawitała na naszych kontach. Dogadane jest do końca roku 5 zł gdzie obietnice były n a7,50 zł. a jak się rok skończy to batalia od nowa ???
Luk Niedziela, 25 Marca 2018, 8:49
A gdzie do pomocy sa nieroby lekarze placzacy ze wiecznie im malo ... Wstyd ... Osiagneli co chcieli i teraz za nich ratownicy w karetkach pracowac bo hrabia na dyzur nie przyjdzie bo 90 zl/h to za malo ... Wstydzcie panowie/panie lekarze ...