M. Morawiecki spotka się z komisarzem UE ds. zdrowia V. Andriukaitisem

25 Marca 2018, 19:20

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w poniedziałek (26 marca), z komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem. Będą rozmawiać o....

Rozmowa ma dotyczyć współpracy Polski z Komisją Europejską w dziedzinie zdrowia, w tym działań na rzecz walki z wirusem ASF. To afrykański pomór świń jest szybko szerzącą się, zakaźną chorobą wirusową, na którą zapadają świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenia. Przypadki ASF wykryto w tym roku w Polsce, Czechach, Rumunii, Estonii, Łotwie oraz Litwie. Rozprzestrzenianie się choroby na wschodzie Europy budzi obawy Danii, która jest jednym z największych na świecie eksporterów trzody chlewnej i wieprzowiny. Sprawa jest na tyle poważna, że jak informowała niedawno agencja Reuters, Dania chce zbudować na granicy z Niemcami 70-kilometrowe ogrodzenie, które ma zatrzymać napływ chorych dzików. 

Komisarz Vytenis Andriukaitis będzie uczestniczył w spotkaniu Ministrów Rolnictwa oraz Głównych Lekarzy Weterynarii państw członkowskich UE oraz Białorusi, Rosji i Ukrainy na temat ASF w Europie. Perspektywy na przyszłość, które odbędzie się tego samego dnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz