Lekarze wzywają ZUS do zniesienia limitów na druki zwolnień

26 Marca 2018, 11:54

Porozumienie Organizacji Lekarskich wzywa prezes ZUS Gertrudę Uścińską do natychmiastowego wycofania zarządzenia wprowadzającego limity i ograniczenia w wydawaniu druków ZUZ ZLA.

Takie działania są szykaną w stosunku do lekarzy, ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i nie znajdują żadnego uzasadnienia w obowiązującym obecnie prawie – czytamy w oficjalnym stanowisku Porozumienia Organizacji Lekarskich, w którego skład wchodzi Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz Polska Federacja Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia.

Limity ze szkodą dla pacjentów

„Limity w wielu przypadkach stwarzają presję na lekarzy ograniczającą lub uniemożliwiającą prawidłowe orzekanie o stanie zdrowia pacjenta i zagrażają utrudnieniem uzyskania przez pacjenta świadczenia finansowego, warunkowanego przedstawieniem druku ZUS ZLA w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych” – podkreślają lekarze.

Reglamentacja druków

Ich zdaniem, „reglamentacja druków zwolnień lekarskich przypomina czasy reglamentacji produktów w czasach słusznie minionych”. „Przy obecnym niedoborze lekarzy, absolutnie niezrozumiałe jest ograniczanie czasu poświęcanego na leczenie pacjentów” - czytamy w stanowisku POZ.

O problemach z drukami zwolnień pisaliśmy m.in. tutaj:

AS

Źródło: mat/pras

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz