IQVIA podsumowała sezon infekcyjny. Leczymy się głównie lekami OTC

27 Marca 2018, 16:02

Bieżący sezon infekcyjny jest dłuższy niż poprzedni, ale ma łagodniejszy przebieg. Wartość sprzedanych produktów przeciwinfekcyjnych we wrześniu i w lutym była wyższa, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – podobnie, wyższa jest całkowita wartość sprzedaży produktów przeciwinfekcyjnych za cały sezon (drugi sezon z rzędu) – wynika z raportu IQVIA.

Gro konsumpcji na rynku niezmiennie stanowią produkty OTC, czemu towarzyszy wzmożona aktywność promocyjna producentów.

Spada liczba szczepień

Z analizy danych IQVIA wynika również postępujący spadek profilaktyki przeciwgrypowej. Bieżący sezon infekcyjny jest kolejnym, w którym spada liczba szczepień. Stopniowo umacnia się też stosunkowo nowy trend wśród sieci aptecznych – wzrost udziału sprzedaży marek własnych w segmencie produktów na infekcje.

Wartość sprzedaży produktów na infekcje w sezonie 2018 roku wyniosła 3,3 mld zł. To o ponad 4 proc. więcej niż w poprzednim sezonie infekcyjnym. Pacjenci leczą się głównie lekami bez recepty (89 proc.). Na drugim miejscu znalazły się leki refundowane (11 proc.), a 3 proc. leki nierefundowane na receptę.

Promocja produktów na infekcje jest z sezonu na sezon coraz bardziej intensywna

Wydatki reklamowe producentów niezmiennie koncentrują się na ATL. W porównaniu do poprzedniego sezonu – w bieżącym, ich dynamicznemu wzrostowi towarzyszyły jednoczesne spadki nakładów na pozostałe kanały promocji.

Za ponad 50 proc. wartości sprzedaży produktów na infekcje odpowiada 10 producentów; 5-ciu spośród nich należy do największych reklamodawców w tym segmencie (niemal 70 proc. łącznego udziału w wartości promocji produktów stosowanych w leczeniu infekcji).

AS

Źródło: IQVIA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz