Brytyjczycy mogą stracić prawo do leczenia w UE. A my w UK?

28 Marca 2018, 11:00

Miliony Brytyjczyków mogą stracić prawo do pilnego leczenia podczas podróży do krajów Unii Europejskiej po Brexicie - ostrzega komisja parlamentarna.

Eksperci ostrzegają, że nie ma gwarancji, że obywatele brytyjscy będą mogli nadal korzystać z europejskiego programu ubezpieczenia zdrowotnego (EHIC), gdy Wielka Brytania opuści UE.

Brytyjski rząd twierdzi, że chcą kontynuować wzajemne uzgodnienia w zakresie opieki zdrowotnej - w tym EKUZ, która przewiduje bezpłatne lub obniżone koszty leczenia w UE.

Jednak komisja stwierdziła, że ​​obecne ustalenia opierają się na swobodnym przepływie osób, który rząd zobowiązał się zakończyć, gdy Wielka Brytania opuści UE w marcu 2019 r.

Co z Polakami podróżującymi do Wielkiej Brytanii?

Na razie ze strony rządu nie ma szczegółowych informacji na temat tego, jak dokładnie zamierza on utrzymać wzajemne ustalenia w zakresie opieki zdrowotnej. Problem dotyczy nie tylko Brytyjczyków podróżujących do krajów Unii Europejskiej, ale też milionów imigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym sporej grupy Polaków czy po prostu osób podróżujących do UK.

Na razie ze strony rządu UK płyną zapewnienia, że Wielka Brytania będzie chciała kontynuacji umowy o EKUZ lub podpisania podobnego porozumienia. Jest też możliwe, że z każdym krajem będzie podpisywana odrębna umowa.

AS

Źródło: The Guardian

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz