Nauka: J. Kaczyński na specjalnej konferencji wspiera reformę J. Gowina

28 Marca 2018, 14:10 Jarosław Gowin

Ma podnieść pensje pracowników naukowych, zatrzymać drenaż mózgów, uczynić polskie uczelnie liderami Europy, a w kolejnych latach i świata, inspirować do rozwoju dorobku naukowego. To cele tzw. konstytucji dla nauki Jarosława Gowina. Jarosław Kaczyński, szef PiS na wspólnej konferencji z wicepremierem Gowinem, szefem resortu nauki, zadeklarował że popiera tę ustawę i uczyni wszystko by przeszła przez Parlament. 

Szef resortu nauki mówił o drenażu mózgów i wyjeździe tysięcy naukowców. - Ustawa doprowadzi do tego, że polskie uczelnie zaczną konkurować z najlepszymi uczelniami najpierw w Europie, a w perspektywie kolejnych lat na świecie - mówił. 

Nowa ustawiać stawiać ma na rozwój dorobku naukowego. 

Wyższe finansowanie nauki

Jak zapowiedział Gowin, w wyniku rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim i minister finansów Teresą Czerwińską ustalono, że w projekcie nastąpią korekty dotyczące wzrostu finansowania sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

- Przyjęliśmy, że wprowadzimy algorytm, który będzie prowadził z roku na rok w ciągu najbliższych 10 lat do systematycznego podnoszenia nakładów na naukę w stosunku do poziomu PKB. Jeśli gospodarka będzie rosła np. o 4 proc., to poziom wzrostu nakładów na naukę w danym roku będzie nieco wyższy, niż 4 proc. W ten sposób w stosunku do PKB te nakłady będą rosły - poinformował szef resortu nauki.

W przyszłym roku wzrost nakładów na naukę wyniesie o 700 mln zł. - Po drugie z okazji reformy rząd wyda obligacje skarbu państwa na uczelnie w wysokości 3 mld zł. Przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną więc o 3,7 mld zł - zapowiedział.

 

Będą podwyżki? 

Jarosław Gowin dodał też, że środowisko akademickie ma też gwarancję, że nastąpią podwyżki wynagrodzeń kadry uczelni: "o tym zadecyduje rząd w drugiej połowie roku".

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz