Szpital powiatowy zwalnia wszystkich pracowników

04 Kwietnia 2018, 10:17 szpital

Placówka nie spełniała wymogów bezpieczeństwa i stała się pierwszym szpitalem sieciowym, który stracił kontrakt z NFZ. Teraz jej właściciel zwalnia pracowników i planuje zamknięcie szpitala, choć na stronie szpitala nie ma o tym informacji dla pacjentów. Kiedy placówka przestanie definitywnie działać? Co na to samorządowcy?

20 marca śląski oddział NFZ rozwiązał ze Szpitalem w Pszczynie umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich rodzajach i zakresach. O tym, że może się tak stać było wiadomo od dawna, placówka nie spełniała norm, także w zakresie ochrony przeciwpożarowej. 

- Wszyscy etatowi pracownicy Szpitala otrzymali rozwiązania umowy o pracę - poinformowała spółka Centrum Dializa, która odpowiada za placówkę.

 

Kiedy definitywne zamknięcie?

Szpital w Pszczynie zakończy działalność 30 czerwca. Wręczenie pracownikom wypowiedzeń ze skutkiem na koniec czerwca 2018 r. nastąpiło tuż przed świętami.

Zwalniani pracownicy będę w najbliższym czasie wykorzystywać przysługujące im urlopy, co może spowodować zakłócenia w pracy placówki i ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów.

Poradnie wstrzymują zapisy pacjentów

Na początek wstrzymane zostaną zapisy do lekarzy, a pacjenci, którzy mają zaplanowaną wizytę u specjalisty po 30 czerwca będą musieli znaleźć inną placówkę. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami, powinni zostać przyjęci w podobnym terminie, a nie stać w kolejce na nowo. 

Samorządowcy szukają ratunku

Jak informuje Centrum Dializa Szpital w Pszczynie jest niezadłużony i przynosi niewielki zysk. Przypomina też, że walczy z NFZ o 12 mln zł za procedury kardiologiczne ratujące życie. 

Jednak decyzja NFZ jednoznacznie wskazuje na to, że wymaga wielu inwestycji. 

Próbę uratowania placówki chce podjąć samorząd. Przed świętami radni Powiatu Pszczyńskiego przyjęli uchwałę dotyczącą woli przejęcia przez powiat umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu w Pszczynie. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz