Zespół ds. koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii bez udziału pacjentów

04 Kwietnia 2018, 14:12

Fundacja Onkologiczna Alivia otrzymała od resortu zdrowia dzisiaj negatywną odpowiedź na marcowy apel, w którym zwróciła się do resortu zdrowia o uwzględnienie przedstawiciela pacjentów w składzie zespołu przygotowującego koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii.

W marcu Fundacja Onkologiczna Alivia zaapelowała o nowelizację zarządzenia, którym Ministerstwo Zdrowia powołało zespół do opracowania koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii. Chodziło o włączenie do prac organizacji pacjenckich. Jak podkreśla Alivia, minister zdrowia Łukasz Szumowski kilkukrotnie publicznie zapewniał o planach uwzględniania głosu przedstawicieli organizacji pacjenckich w kształtowaniu systemu. 

Udział pacjentów możliwy tylko z głosem doradczym

Jak informuje Fundacja, Ministerstwo negatywnie odniosło się do tej prośby. Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia, podpisana przez wiceminister Katarzynę Głowalę, nie zawierała uzasadnienia decyzji. Wiceminister zaznaczyła jednak, że w prace zespołu mogą być zaangażowane - wyłącznie z głosem doradczym - osoby zaproszone przez przewodniczącego (prof. Piotr Czauderna). " W związku z powyższym nie zachodzą przeszkody, aby przedstawiciele środowiska pacjenckiego, po otrzymaniu stosowanego zaproszenia, brali udział w pracach grupy eksperckiej." - wskazuje Katarzyna Głowala. 

- Dzisiejszy komunikat jest jawnie sprzeczny z deklaracjami Pana Ministra Łukasza Szumowskiego, który zapowiadał, że organizacje pacjenckie będą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu systemu opieki zdrowotnej – mówi Bartosz Poliński, prezes Alivii.

AS

Źródło: Alivia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

doc.Joe Czwartek, 05 Kwietnia 2018, 7:55
Zespół z definicji jest ciałem doradczym a nie decydującym o czymkolwiek. Skoro Alivia zostanie zaproszona przez prof. Czaudernę, pewnie inne organizacje pacjenckie także, to po co takie komentarze? Głos doradczy - to własnie uczestniczenie w kształtowaniu systemu. Od podejmowania decyzji jest rząd i sejm przecież.