Ł. Szumowski: wzmocnienie AOS skróci kolejki. Pierwsze efekty już za rok

05 Kwietnia 2018, 8:50

- Jeżeli w odpowiedni sposób wlejemy pieniądze do systemu, to kolejki się skrócą. Przykładem są kolejki do operacji zaćmy czy wszczepienia endoprotezy. Jeżeli wzmocnimy przychodnie specjalistyczne to kolejki się jeszcze skrócą. Efekty będą widoczne już za rok – zadeklarował minister zdrowia Łukasz Szumowski w dzisiejszej rozmowie w RMF FM.  

Jak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, kolejki to problem poważny. - Polaków najbardziej interesuje system ochrony zdrowia. Uważają, że to jest obszar do poprawy. Ale nie ma kraju gdzie ten system byłby idealny. Do tej pory nie mieliśmy wystarczającej liczby środków. Teraz została uchwalona ustawa 6 proc. PKB i jedną z ważnych ról MZ jest przygotowanie sposobu wydatkowania tych środków – mówił minister.  

Minister przyznał również, że braki kadrowe to jedna z największych bolączek systemu. - Zwiększamy limity przyjęć na studia medyczne. To są limity uzgodnione z rektorami. Otwieramy też ze dwie kolejne szkoły z wydziałami lekarskimi. Ale jeszcze większym dramatem jest brak pielęgniarek – podkreślił Łukasz Szumowski.

AS

Źródło: RMF

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz