Izba Aptekarska kontra Lewiatan. Znowu spór o „Aptekę dla aptekarza”

05 Kwietnia 2018, 9:09

Naczelna Izba Aptekarska nie zgadza się ze stanowiskiem pracodawców z Konfederacji Lewiatan, które kilka dni temu trafiło do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Chodzi o ewentualne zmiany w ustawie „Apteka dla Aptekarza”.

Jak podkreśla Naczelna Izba Aptekarska, po blisko roku obowiązywania „Apteki dla Aptekarza”, firmy profesjonalnie zajmujące się analizą rynku farmaceutycznego nie dostrzegły negatywnego wpływu tej regulacji na pacjenta. „Wpływ ten zauważyli jednak przedstawiciele Lewiatana – być może dlatego, że odbywające się w ramach tej organizacji prace podkomisji ds. rynku aptecznego, zdominował przeciwnik tej regulacji, a więc PharmaNET – skupiający zaledwie 20 podmiotów sieciowych, pochodzących m.in. z takich krajów jak Litwa, Kanada, Izrael, czy Stany Zjednoczone. To jednak w niczym nie przeszkadza w pozycjonowaniu się tej organizacji jako „ambasadora chroniącego interesy polskiego pacjenta” – podkreśla NIA.

Nowy porządek na rynku aptek

Zdaniem NIA, ustawa stopniowo porządkuje sektor apteczny, który w 60 proc. został zdominowany przez sieci apteczne (w 2004 r. w Polsce było ich 45, dzisiaj jest ich ok.420). „Agresywna ekspansja sieci odbywała się kosztem polskich aptek indywidualnych – dziennie upadały 2 małe apteki, w ich miejsce powstawały 3 apteki sieciowe, nierzadko „wspierane” przez zagraniczny kapitał. Jeżeli nikt nie powstrzymałby tego procesu to za 4 lata apteki indywidualne zniknęłyby z rynku, a konsekwencje tego zjawiska byłyby nieodwracalne dla polskiej gospodarki. Celem tych regulacji była więc ochrona ponad 4,5 tysiąca polskich drobnych przedsiębiorców prowadzących apteki, którzy balansowali na granicy bankructwa oraz zabezpieczenie wielu tysięcy miejsc pracy” – podkreśla Izba.

Czego domagają się przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan apeluje do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego o pomoc i wsparcie w nowelizacji prawa farmaceutycznego, „aby umożliwić dalszy rozwój branży aptecznej”. Zdaniem przedsiębiorców negatywne skutki obowiązujących obecnie przepisów odczuwają pacjenci i przedsiębiorcy. Jak podkreśla Lewiatan, zmiana przepisów oznaczałaby realizację ideałów Konstytucji dla biznesu, której nadrzędnym celem jest wsparcie polskich firm. 

AS

Źródło: NIA, Konfederacja Lewiatan

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz