Ruszają bezpłatne badania pod kątem raka szyi i głowy, chorych szybko przybywa

05 Kwietnia 2018, 11:21

Liczba chorych lawinowo rośnie, a nowotwór atakuje najczęściej osoby około 40 roku życia. Ryzyko rośnie przy korzystaniu z używek i z powodu roznoszonego w czasie seksu wirusa HPV. Właśnie rusza program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, który obejmie 10 tys. mieszkańców z czterech województw.

„Wspólnie pokonamy raka” – pod takim hasłem Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie razem z Radomskim Centrum Onkologii oraz Mazowiecki Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia realizuje program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Projekt obejmie 10 tys. mieszkańców  czterech województw. Jest współfinansowany ze środków unijnych.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest odpowiedzią na bardzo znaczący wzrost zachorowalności na te nowotwory w ostatnich latach. Liczba nowych rozpoznań wzrosła o 25 proc. – z 8 694 do 10 801 przypadków. Według map potrzeb zdrowotnych w kolejnych latach liczba zachorowań może wzrosnąć o kolejne 10 proc.

Program dla 10 tys. pacjentów z grupy ryzyka

Głównym celem projektu jest objęcie grupy docelowej 10 tys. mieszkańców z województwa mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego bezpłatnymi badaniami diagnostycznymi i profilaktycznymi. Do programu mogą się zgłaszać pacjenci w wieku od 40 do 65 lat, znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka.

Zachorować może każdy. Jakie są czynniki ryzyka?

Rak krtani, rak jamy ustnej, rak nosogardła - to najczęściej występujące nowotwory głowy i szyi. - Każdy może zachorować. Tragedia polega na tym, że potrafimy łatwo postawić podejrzenie i diagnozę, ale pacjenci nie zgłaszają się na czas do lekarza - mówił podczas dzisiejszej konferencji w Szpitalu Bródnowskim prof. Tadeusz Pieńkowski, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii

Liczba zachorowań i zgonów na nowotwory głowy i szyi jest większa u mężczyzn niż u kobiet. Szczyt zachorowań przypada po 40 roku życia. Czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu, alkohol oraz zakażenie wirusem HPV. - Eliminacja tych czynników ma ogromne znaczenie dla zmniejszenia liczby zachorowań - podkreślał prof. Tadeusz Pieńkowski. - Nie jesteśmy wobec tych nowotworów bezbronni. Dysponujemy wszelkimi dostępnymi metodami leczenia - od chirurgii do leczenia systemowego - dodał. 

Nowotwory głowy i szyi stanowią 6 proc. wszystkich nowotworów i 5 proc. zgonów wszystkich zgonów nowotworowych.

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Tadek Piątek, 27 Września 2019, 23:09
Gdzie sie zglosic na badanie szyi w Gliwicach
Basia Środa, 18 Września 2019, 18:14
gdzie się zgłosić na badania w podlaskim?
Agnieszka Poniedziałek, 21 Maja 2018, 11:42
A mieszkańcy reszty Polski nie zasługują na to badanie ?