Coraz mniej chętnych na Obamacare. W tym roku spadek o 400 tys.

05 Kwietnia 2018, 12:19

11,8 miliona osób zapisało się do systemu ubezpieczenia zdrowotnego Obamacare na 2018 rok, wynika z najnowszego raportu upublicznionego przez administrację prezydenta D. Trumpa. To o 400 tys. osób mniej niż w zeszłym roku.

Spadek był stosunkowo niewielki, biorąc pod uwagę, że Donald Trump zdecydowanie wyhamował finansowanie, a otwarty okres rekrutacji był o połowę krótszy niż w poprzednich latach. Praktycznie cały spadek nastąpił w 39 stanach USA, które korzystają z platformy zarządzanej przez rząd federalny. W pozostałych 11 stanach, które samodzielnie prowadzą politykę dot. Obamacare – rejestracja pozostała na takim samym poziomie jak w poprzednim roku.

Wzrosły składki, spadły dopłaty rządu

Zgodnie z raportem, miesięczne składki wzrosły w tym roku o 30 procent, do 621 USD z 476 USD. Dotacje rządu pokrywają średnio około 86 procent kosztów dla osób, które kwalifikują się do Obamacare.

Nowi klienci stanowili około 27 procent całkowitej liczby zapisów, w porównaniu z 31 procentami w zeszłym roku. Odsetek klientów w wieku poniżej 35 lat nieznacznie spadł, podczas gdy udział klientów starszych niż 55 lat nieznacznie wzrósł. 

Niepewna przyszłość Obamacare

"Administracja powinna postrzegać to sprawozdanie jako kolejny dowód na potrzebę istnienia zdrowych i solidnych rynków ubezpieczeń zdrowotnych" - powiedział Joshua Peck, który był dyrektorem ds. Marketingu w HealthCare.gov w administracji Obamy, a teraz opowiada się za prawem zdrowotnym.

Przyszłość Obamacare pozostaje niepewna pomimo niepowodzenia republikańskich starań o uchylenie programu. Ulga podatkowa, którą Kongres uchwalił w tym roku, uchyliła kary podatkowe dla Amerykanów, którzy nie mają ubezpieczenia, począwszy od przyszłego roku, co prawdopodobnie doprowadzi do dalszych spadków w rekrutacji do Obamacare.

 

AS

Źródło: NY Times

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz