Facebook przyznaje, że pytał szpitale o dostęp do danych medycznych pacjentów

06 Kwietnia 2018, 13:36

Facebook przyznał, że zwrócił się do amerykańskich szpitali i grup medycznych o udostępnienie danych pacjentów na potrzeby projektu badawczego. Projekt został wstrzymany po skandalu z Cambridge Analytical.

Gigant mediów społecznościowych prowadził rozmowy z organizacjami opieki zdrowotnej jeszcze w zeszłym miesiącu, negocjując w celu uzyskania dostępu do zanonimizowanych informacji, takich jak diagnozy pacjentów i przyjmowane leki. 
 
Firma planowała wykorzystać dane do zbadania, jakie zmiany poprawiłyby opiekę zdrowotną

Projekt miał na celu budowanie profili osób, łączących dane medyczne zebrane ze szpitali oraz ich status społeczny i ekonomiczny z informacji gromadzonych przez Facebooka. Według firmy celem było dopasowanie danych medycznych i danych użytkowników Facebooka, aby pomóc szpitalom w określeniu, którzy pacjenci mogą wymagać specjalnej opieki.

Jednak projekt został wstrzymany po tym, jak skandal z Cambridge Analytical wywołał obawy dotyczące liczby danych, które firma pobiera od użytkowników.

"Ten projekt nie przeszedł fazy planowania, a my nie otrzymaliśmy żadnych danych " - powiedział rzecznik Facebooka w wypowiedzi dla CNBC. "W ubiegłym miesiącu zdecydowaliśmy, że powinniśmy wstrzymać te dyskusje, abyśmy mogli skupić się na innych ważnych pracach, w tym na lepszej ochronie danych osobowych i na zrozumieniu, w jaki sposób dane te są wykorzystywane w naszych produktach i usługach." – dodał rzecznik Facebooka.  

 

AS

Źródło: The Guardian, CNBC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz