Organizacje przeciw organizacjom? Sz. Chrostowski o Alivii

09 Kwietnia 2018, 13:45

W ostatnim czasie widać nasilający się konflikt między różnymi organizacjami reprezentującymi pacjentów, zwłaszcza onkologicznych. Ponieważ przedstawiamy w Polityce Zdrowotnej różne poglądy, publikujemy komentarz przesłany nam przez Szymona Chrostowskiego, który tworzył Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych, a obecnie zasiada w Krajowej Radzie ds. Onkologii przy Ministrze Zdrowia. 

"Zespół ds. koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii bez udziału pacjentów kompletnym kłamstwem Fundacji Alivia.

Fundacja Onkologiczna Alivia, w zaprezentowanym 4 kwietnia 2018 r. artykule na portalu Politykazdrowotna.com, informuje, że otrzymała od resortu zdrowia negatywną odpowiedź na marcowy apel, w którym zwróciła się do resortu zdrowia o uwzględnienie przedstawiciela pacjentów w składzie zespołu przygotowującego koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii. W marcu Fundacja Onkologiczna Alivia zaapelowała o nowelizację zarządzenia, którym Ministerstwo Zdrowia powołało zespół do opracowania koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii. Chodziło o włączenie do prac organizacji pacjenckich. Jak podkreśla Alivia, minister zdrowia Łukasz Szumowski kilkukrotnie publicznie zapewniał o planach uwzględniania głosu przedstawicieli organizacji pacjentów w kształtowaniu systemu.

Dziś, kiedy Minister Zdrowia, Pan Łukasz Szumowski zaprasza do dyskusji nad dokumentem, a ktoś się odnosi do tego negatywnie tak jak Alivia, to chyba nie rozumie na czym polega dialog. To nie jest lobbing lekowy. To horyzontalne i holistyczne spojrzenie na onkologię w całym procesie zarządczym, o którym mówił prof. Piotr Czauderna podczas VII Forum Onkologicznego, 21 kwietnia br.

Wielokrotnie, organizacje działające od dziesięcioleci były świadkami, w jaki sposób ta fundacja traktowała pracowników Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Odbieram atak na Ministra Łukasza Szumowskiego jako nieprzyzwoity nacisk, że lobbyści nie zostali zaproszeni do rozmów. Koalicja jest od samego początku wdrożona w koncepcję Instytutu i Strategii wśród zacnego kręgu profesorów m. im. prof. Piotra Czauderny, prof. Jana Walewskiego czy prof. Adama Maciejczyka oraz prof. Stanisława Góździa i prof. Jacka Fijutha.

Cały zespół pracujący na rzecz powołania Narodowej Strategii Onkologicznej oraz Instytut - zapowiedziane w expose Pana Premiera Mateusza Morawieckiego - działa w tym temacie już od dawna. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych została do niego w pierwszej kolejności zaproszona. Zrzesza ona 44 organizacje – największe i najstarsze stowarzyszenia i fundacje reprezentujące prawdziwych pacjentów onkologicznych. Ale nie dziwi mnie zdumienie fundacji Alivia, która wyszła z tej Koalicji, gdyż zaczęła zajmować się biznesem i lobbingiem na rzecz leków firm farmaceutycznych. Nieprawdą jest, jak twierdzi Alivia, że coś jest sprzeczne z zapowiedzią Ministra Łukasza Szumowskiego. Organizacje pacjentów aktywnie uczestniczą w procesach decyzyjnych. Pan Minister wsłuchuje się w prawdziwy głos pacjentów i ich potrzeby, a nie czyjeś partykularne interesy. Dyskutujemy też nad Siecią Szpitali Onkologicznych. Wspieram to w całej rozciągłości… Dobry system zarządzania może wreszcie przynieść oczekiwane efekt zdrowotne oparte o wartości.

Szymon Chrostowski, członek Krajowej Rady ds. Onkologii przy Ministrze Zdrowia, CEO All.Can Europe".

 

Aktualizacja od redakcji: Pan Szymon Chrostowski przesłał komentarz jako napisany dla naszej redakcji, okazało się, że wcześniej, zanim nam go zaproponował, opublikował jego dużą część gdzie indziej, o czym nie mieliśmy wiedzy.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

prostatyk Środa, 11 Kwietnia 2018, 9:31
Poznałem Szymona na spotkaniu organizowanym przez ks. A. Nowaka z okazji Dnia Chorych. Śledziłem to, co robi. Zgadzam się z opinią poprzedników. Zapytam, dlaczego do "dialogu" z ministrem zdrowia nie zaproszono stow. Primum Non Nocere? Celebryta. Pamiętam, jak jednemu z prezesów dużej organizacji wyrwał brutalnie mikrofon, żeby się zaprezentować. Czasami miałem wrażenie, że organizowane przez niego akcje miały charakter zaliczeniowy. Dali pieniądz, robię. Szymonie pytam, co zrobiłeś, żeby zabrać jednej firmie produkującej lek dla prostatyków uprawnienia zezwalające innej firmie możliwość wprowadzenia leku ratującego, przedłużającego życie. Lepiej siedziałbyś cicho i liczył dudki. Inne pytanie - wspomniana koalicja pacjentów, co dobrego zrobiła dla nas pacjentów?
pacjent Czwartek, 12 Kwietnia 2018, 8:48
Niestety to prawda. W sprawie poszerzenia programu lekowego w nowotworze prostaty koalicja i p. Chrostowski nic nie zrobili i nadal nic nie robią
Monika Bela Wtorek, 10 Kwietnia 2018, 15:20
Czytam wypowiedź pana Szymona Chrostowskiego i przecieram oczy ze zdumienia. To co napisał o fundacji Alivia w 100% odnosi się do niego. W branży okołozdrowotnej nie jest żadną tajemnicą, że bardzo chętnie wchodzi w inicjatywy, jeśli tylko dostaje gwarancję korzyści i współpracuje z agencjami, które lobbują na rzecz koncernów. Wystarczy spojrzeć na niektóre inicjatywy które firmuje swoim nazwiskiem (niestety również szyldem swojej organizacji). Jak nic ma smykałkę do biznesu i gra na siebie. Jest niewiarygodny :(
Beata Budzyńska Poniedziałek, 09 Kwietnia 2018, 21:31
Szymon Chrostowski gardzi lobbingiem? Serio? :)))))
Pacjent z Warszawy Poniedziałek, 09 Kwietnia 2018, 21:28
Ciekawe czy MZ ma świadomość z jakimi podmiotami współpracuje pan Chrostowski. Niestety, ale w ostatnim czasie to on stal się głosem biznesu i koncernów farmaceutycznych co nie umyka uwadze przedstawicieli organizacji pacjenckich... szkoda gadać :( a tym oświadczeniem pokazał kompletny brak klasy.
EP Poniedziałek, 09 Kwietnia 2018, 17:07
Ahahahah... ciekawe jak na to spojrzy Minister Zdrowia, skoro P. Chrostowski zdradza tajemnice innej organizacji... strach się bać co zdradzi po rozstaniu z Ministerstwem :D