NFZ: 234 mln zł więcej dla szpitali z sieci. 456 zrealizowało ryczałt powyżej 100 proc.

Mamy dane z NFZ dotyczące realizacji ryczałtu przez placówki z sieci szpitali. Ile wykonało ryczałt z nawiązką, a ilu nie udało się "wyrobić" nawet 90 proc.? Jak zmieni się finansowanie placówek w I półroczu?

Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia ustalił kwoty ryczałtów na pierwsze półrocze br. dla szpitali wchodzących w skład systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli sieci szpitali. Mamy dane NFZ dotyczące wykonania ryczałtu w IV kwartale zeszłego roku, na podstawie których ustalono nowe stawki. 

 

Będzie więcej pieniędzy

Szpitale w całej Polsce otrzymają w bieżącym okresie rozliczeniowym o ponad 230 milionów więcej na leczenie - informuje NFZ. 

Zdecydowana większość szpitali bo aż 456 zrealizowało ryczałt na poziomie powyżej 100 proc.  Z tego 10 placówek wykonało świadczeń za ponad 110 proc. ryczałtu. 

110 szpitali wykonało ryczałt na poziomie: 90 - 100 proc. 

 

Kto będzie miał mniej środków?


Jedynie 24 placówki (z 590, które funkcjonują w sieci) wykonało ryczałt na poziomie poniżej 90 proc. Oznacza to, że wykonały mniej świadczeń niż pierwotnie planowano.

 

Szczegóły przedstawia poniższa tabela.

 

Przedział

Liczba szpitali

<90%

24

<90%,100%)

110

<100%,110%)

446

>110%

10

 RAZEM

590

 

Przodownicy świadczeń

Województwami, w których szpitale wykonały najwięcej świadczeń w ramach sieci są m.in. województwo małopolskie oraz wielkopolskie.  W tych oddziałach większość szpitali wykonała więcej świadczeń i przekroczyła planowany ryczałt co oznacza, że szpitale otrzymają na kolejny okres rozliczeniowy wyższe finansowanie zgodnie z określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia wzorem.

W sumie w całym kraju do szpitali trafi 11 mld 105,9 mln zł. To 233,57 mln zł więcej niż w pierwotnie planowano.  

Aleksandra Kurowska

 

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz