Sprawa dotyczy Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.
W projekcie znalazły się zmiany dotyczące wymagań ogólnoprzestrzennych lub sanitarnych względem pomieszczeń i urządzeń, które powinien zapewniać ośrodek.
Coraz więcej pacjentów kierowanych do Ośrodka
Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, zmiany wynikają z konieczności dostosowania obecnych przepisów prawnych do aktualnego stanu faktycznego w Ośrodku. Z uwagi na planowany 3-letni okres realizacji budowy nowego pawilonu szpitalnego, a także w związku z ciągłym i nieustającym napływem nowych pacjentów kierowanych do Ośrodka na podstawie prawomocnych wyroków sądowych.
Jakie zmiany?
Projekt wprowadza zmianę dotyczącą pomieszczeń znajdujących się w Ośrodku - z sal, nie większych niż 2-osobowe, na sale łóżkowe oraz proponuje zmienić wyposażenie każdej z sal, tj. uchylić węzeł sanitarny z systemem czujników ruchu połączonych z dyżurką pielęgniarską i stanowiskiem podglądu i dozoru prowadzonego przez pracowników służby ochrony oraz oddzielony od sali ścianami działowymi murowanymi, uniemożliwiającymi podgląd z korytarza, składający się z wykonanych ze stali nierdzewnej: muszli klozetowej, umywalki wyposażonej w kran z litego metalu uruchamianego fotokomórką, natrysku (prysznica) i łóżko przymocowane trwale do podłogi, pozwalające na dostęp z trzech stron, w tym dwóch dłuższych, i dające możliwość zastosowania przymusu bezpośredniego w postaci izolacji oraz założenia pasów obezwładniających lub kaftana bezpieczeństwa.
Konsultacje do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym potrwają do końca kwietnia br.
AS
Źródło: RCL