MZ: nowe rozporządzenie dot. Ośrodka w Gostyninie. Jakie zmiany?

11 Kwietnia 2018, 9:40 SZPITAL

Ministerstwo Zdrowia zmienia rozporządzenie w sprawie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Zmiany dotyczą wymagań sanitarnych. Projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Sprawa dotyczy Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.

W projekcie znalazły się zmiany dotyczące wymagań ogólnoprzestrzennych lub sanitarnych względem pomieszczeń i urządzeń, które powinien zapewniać ośrodek.

Coraz więcej pacjentów kierowanych do Ośrodka 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, zmiany wynikają z konieczności dostosowania obecnych przepisów prawnych do aktualnego stanu faktycznego w Ośrodku. Z uwagi na planowany 3-letni okres realizacji budowy nowego pawilonu szpitalnego, a także w związku z ciągłym i nieustającym napływem nowych pacjentów kierowanych do Ośrodka na podstawie prawomocnych wyroków sądowych.

Jakie zmiany?

Projekt wprowadza zmianę dotyczącą pomieszczeń znajdujących się w Ośrodku - z sal, nie większych niż 2-osobowe, na sale łóżkowe oraz proponuje  zmienić wyposażenie każdej z sal, tj. uchylić węzeł sanitarny z systemem czujników ruchu połączonych z dyżurką pielęgniarską i stanowiskiem podglądu i dozoru prowadzonego przez pracowników służby ochrony oraz oddzielony od sali ścianami działowymi murowanymi, uniemożliwiającymi podgląd z korytarza, składający się z wykonanych ze stali nierdzewnej: muszli klozetowej, umywalki wyposażonej w kran z litego metalu uruchamianego fotokomórką, natrysku (prysznica) i łóżko przymocowane trwale do podłogi, pozwalające na dostęp z trzech stron, w tym dwóch dłuższych, i dające możliwość zastosowania przymusu bezpośredniego w postaci izolacji oraz założenia pasów obezwładniających lub kaftana bezpieczeństwa.

Konsultacje do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym potrwają do końca kwietnia br.

 

AS

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz