40 proc. prywatnych szpitali w Anglii nie spełnia standardów

11 Kwietnia 2018, 11:35 SZPITAL

Około 40 proc. prywatnych szpitali w Wielkiej Brytanii nie spełnia wymogów dotyczących bezpieczeństwa, wynika z raportu inspektorów ochrony zdrowia.

Kontrole przeprowadzone przez Komisję ds. Jakości Opieki (CQC) wzbudziły obawy o bezpieczeństwo niektórych usług. Brak też skutecznego nadzoru nad prywatnymi placówkami.

Lekarz przeprowadzał niepotrzebne operacje

Kwestia bezpieczeństwa leczenia w prywatnych placówkach została poruszona w kontekście głośnego przypadku chirurga, który przeprowadzał niepotrzebne operacje zarówno w ramach NHS, jak i w prywatnych szpitalach.

Spośród 206 skontrolowanych szpitali, 62 proc. uzyskało ogólnie dobrą ocenę, a 8 proc. określono jako "doskonałe". Jednak 30 proc. prywatnych szpitali uznano za wymagających poprawy.

Bezpieczeństwo pacjentów pod znakiem zapytania

CQC stwierdziło, że jest szczególnie zaniepokojone bezpieczeństwem pacjentów. 41 proc. prywatnych szpitali oceniono jako wymagające poprawy w tej dziedzinie.

We wstępie do raportu prof. Ted Baker, naczelny inspektor w CQC, napisał: "Zbyt często bezpieczeństwo było postrzegane jako odpowiedzialność poszczególnych lekarzy, a nie odpowiedzialność korporacyjna wspierana przez formalne procesy zarządzania.”

AS

Źródło: The Guardian

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz