MZ załatwiło sprawę leków po przeszczepach – doraźnie, nie systemowo

11 Kwietnia 2018, 12:46 ministerstwo zdrowia

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wrócił temat podwyżki cen leku dla dzieci po przeszczepach. O to czy Ministerstwo Zdrowia podjęło już jakieś kroki w tej sprawie ponownie pytał wiceministra Marcina Czecha, szef sejmowej KZ Bartosz Arłukowicz.

Chodzi o lek podawany dzieciom po przeszczepach. W ostatnich miesiącach jego cena z kilku złotych wzrosła do ponad ośmiuset. O to, jakie kroki podjęło Ministerstwo Zdrowia, żeby obniżyć cenę leku dopytywał dziś po raz kolejny Bartosz Arłukowicz.

Na czym polega problem? 

Rodzice dzieci po przeszczepach mogą sami kupić lek w aptece, ale po podwyżce kosztuje on kilkaset złotych. Bezpłatnie lek można było otrzymać w szpitalu, ale wymagało to hospitalizacji, co jak podkreślali posłowie opozycji, narażało dzieci na ryzyko zakażenia. Inną opcją był także zakup tańszego odpowiednika.

Pacjenci dostaną lek za darmo

Jak wyjaśniał dziś wiceminister zdrowia Marcin Czech, producent leku zadeklarował pełne pokrycie zapotrzebowanie na lek stosowany po przeszczepach u dzieci. Lek będzie wydawany do przyjmowania w warunkach domowych, a koszty nie obciążą placówek. – Udało nam się wynegocjować taką cenę, która nie stanowi żadnego obciążenia finansowego. Leki ze szpitali trafią do poradni, które będą mogły wydawać je pacjentom.

Problem rozwiązany doraźnie

Szef sejmowej Komisji Zdrowia chciał jednak wiedzieć czy MZ zamierza rozwiązać ten problem systemowo, obniżając cenę leku na liście refundacyjnej. - Jest to monitorowana populacja i odbywają się systematyczne wizyty w ośrodkach. Nic nie stoi na przeszkodzie aby dziecko albo rodzic otrzymał lek na kilka miesięcy leczenia. Mówimy o około 80 dzieciach – podkreślał wiceminister zdrowia.

- Istotne jest to, żeby pacjenci byli w lek zaopatrzeni, a nie to, żeby lek był dostępny w jednej z wielu tysięcy aptek – dodał wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos.

AS

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz