Wyroby medyczne: koniec z potwierdzaniem zleceń w NFZ

11 Kwietnia 2018, 16:01 INWALIDA

Jak dowiedziała się Polityka Zdrowotna jeszcze w tym roku NFZ chce zwolnić pacjentów i ich bliskich z konieczności potwierdzania w oddziałach Funduszu zleceń na wyroby medyczne. To duża uciążliwość dla chorych. Co planuje Fundusz w zamian?

Jeszcze w tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia chce uruchomić rozwiązanie informatyczne wspierającego procesy elektronicznego potwierdzania zlecenia na zaopatrzenie pacjenta w wyroby medyczne. Do tego musi jednak zmodyfikować  swój system informatyczny. 

Testy tego rozwiązania powinny się zakończyć we wrześniu 2018 r. a uruchomienie planowane jest na IV kwartał tego roku. To ilu pacjentów skorzysta z tego rozwiązania będzie uzależnione od tego na ile zinformatyzowane są gabinety. Nie trudno się jednak domyśleć, że mając wybór, pacjenci będą wybierać te, dzięki którym nie muszą tracić czasu na wizytę w oddziale Funduszu. 

 

Lekarz lub pielęgniarka załatwią potwierdzenie zdalnie 

Jak dowiedzieliśmy się w Funduszu, nowe rozwiązanie IT umożliwi wystawienie przez osobę uprawnioną (lekarz/pielęgniarka/położna/fizjoterapeuta) w systemie informatycznym zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, przekazanie do NFZ oraz uzyskanie zwrotnego potwierdzenie bez konieczności wizyty pacjenta w siedzibie oddziału NFZ. Dotyczy to zarówno zleceń na zaopatrzenie jednorazowe, jak i comiesięczne. Może więc chodzić np. o sprzęt ortopedyczny ale też wyroby higieniczne. 

 

Ułatwienia przy naprawie

Zniknie też konieczność uzyskania przez pacjenta potwierdzonego zlecenia na naprawę wyrobu medycznego - teraz to także wymagało wizyty w NFZ.

 

Koniec z rejonizacją

Co równie ważne, planowane jest wyeliminowanie rejonizacji wynikającej z adresu pacjenta (np. gdy uraz zdarzy nam się podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, nie będziemy zmuszeni uzyskiwać potwierdzenia we właściwym dla zamieszkania oddziale NFZ).

 

Sklep lub apteka sprawdzą dane zdalnie 

Weryfikację przez podmiot realizujący zaopatrzenie uprawnienia  pacjenta do świadczenia (refundacji danego wyrobu medycznego) ma następować zdalnie wprost w systemie NFZ i na dzień odbioru wyrobu.

 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

aaa Czwartek, 16 Sierpnia 2018, 14:41
No to będzie zabawa w biały dzień i w białych rękawiczkach będzie sprzęt cały odbierany na sor-ach, oddziałach i przychodniach. To jest podobnie i teraz ale po tym poleci na całego. Nic innego jak zamykać sklepy. Wszystko może być, ale niech konkurencja będzie równa. Miejscem odbierania zaopatrzenia jest sklep medyczny.
Ja Środa, 06 Marca 2019, 20:41
No to wygrają sieci sklepów które juz płacą lekarzom za kazdy wniosek...pacjent nie ma wyboru, musi zgodzić się na sprzęt dabej sieci sklepow - beznadziejny pomysł ktory gloryfikuje sklepy korumpujace lekarzy....
Ania Środa, 29 Sierpnia 2018, 9:44
Zgadzam się.
BabaJaga Środa, 18 Kwietnia 2018, 7:43
Niech przede wszystkim zmienią system rozliczeń gdzie każdy sklep musi mieć podpisaną umowę z każdym Oddziałem NFZ bo to jest chore. Rozliczenie powinno się odbywać z macierzystym oddziałem NFZ i tylko w ramach jednej umowy. Niech NFZ się rozlicza międzyoddziałowo.
xsystem Wtorek, 01 Maja 2018, 9:40
Mylisz pojęcia. Sklep jako świadczeniodawca ma jedną umowę z macierzystym funduszem ale wiele umów dostępu do portalu aby sprawozdać realizację wniosków z innych oddziałów. Nie jest to żadne utrudnienie, wręcz wpływa na przejrzystość całego procesu. Potencjalne błędy we wnioskach wysyłanych do innych oddziałów nie wstrzymują refundacji w głównym a to już jest na plus.