Z. Król: jest problem z zatrudnianiem pielęgniarek z Ukrainy. Rząd pracuje nad rozwiązaniem

12 Kwietnia 2018, 9:55 KRÓL ZBIGNIEW SEJM

Dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Zbigniew Król był pytany o problem braków w kadrach medycznych oraz postępie prac nad ułatwieniami w zatrudnianiu pracowników medycznych z krajów Europy Wschodniej.

- Chcemy udrożnić możliwość pracy lekarzy z Ukrainy w Polsce, szczególnie jeśli są to na przykład Polacy lub osoby z kartą Polaka. Tutaj inaczej traktujemy zawody medyczne związane z wykonywaniem świadczeń lekarskich, a inaczej zawody pielęgniarskie. Szczególnie dotyczy to krajów poza Unią Europejską, gdzie populacja polska jest jeszcze duża – mówił Zbigniew Król.

System weryfikacji kompetencji musi nadal istnieć

- Nie zawsze poziom kształcenia w innych krajach jest taki sam jak w Polsce. I tu pewnie niewiele się zmieni. Na pewno chcemy usunąć biurokratyczne obciążenia. W dalszym ciągu Izby Lekarskie będą tutaj wiodącym elementem. Na pewno zwiększymy zakres funkcjonowania CMKP, żeby odciążyć Ministerstwo Nauki z nostryfikowania – dodał Z. Król.

Większym problemem są pielęgniarki i położne

- To u nas grupa zawodowa o poziomie wykształcenia wyższego. W krajach Europy Wschodniej jest to wciąż wykształcenie na poziomie średnim i tutaj w wielu przypadkach kompetencje są na tyle rozbieżne, że okres rezydowania pielęgniarek i położnych będzie na pewno dłuższy. W rządzie pracujemy nad tym, żeby uelastycznić zatrudnianie takiej osoby w szpitalu i zatrudniać ją na odpowiedzialność dyrektora placówki. Chodzi o ułatwienie nabywania kompetencji praktycznych – mówił w Sejmie Zbigniew Król.

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Położna Czwartek, 12 Kwietnia 2018, 21:38
No brawo, to my kompetente wyksztalcone w Polsce niedługo spakujemy walizki i ma zachód. Dosc plucia nam w twarz i mamienia rzekomymi podwyzkami.