Fizjoterapeuci: za długie nazwisko przestanie przeszkadzać

12 Kwietnia 2018, 14:14 fizjoterapeuta rehabilitacja masażysta

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wzoru dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" powinna zostać już wkrótce podpisana. Co zmienia?

Jak już informowaliśmy, ścisłe określenie w rozporządzeniu liczby znaków w wierszu i wielkości czcionki powodowało, że osoby o długim, np. dwuczłonowym nazwisku miały problem z wyrobieniem dokumentów „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty". Stąd projekt nowelizacji przepisów, który właśnie został zwolniony z komisji prawniczej i lada dzień powinien zostać podpisany przez MInistra Zdrowia. I ma wejść w życie od razu po podpisaniu. 

Zbyt sztywne reguły

W dotychczasowym stanie prawnym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie wzoru dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" (Dz. U. póz. 756), w opisie w części dotyczącej awersu określa szczegółowo wielkość i liczbę liter jakie mogą znajdować się na dokumencie, w zakresie danych dotyczących imienia i nazwiska fizjoterapeuty.

Zgodnie z tym opisem litery muszą mieć wielkość 8 pkt, a w wierszu nie może ich być więcej niż 18. Powoduje to, że w przypadku nazwisk dwuczłonowych składających się z długich wyrazów oraz w przypadku osób posiadających dwa długie imiona, w procesie produkcji nie ma możliwości zapisania ich w jednym wierszu, a zapisanie w dwóch wierszach może powodować trudności z zamieszczeniem wszystkich informacji w sposób zgodny ze wzorem.

Mniejsza czcionka też czytelna

Dlatego też w przypadku długich imion i nazwisk niezbędne jest dopuszczenie używania mniejszej wielkości liter (7 pkt). Zależnie od konkretnego przypadku mniejsza czcionka używana byłaby przy naniesieniu imion i nazwisk w jednym albo w dwóch wierszach.

Ponadto projekt doprecyzowuje obecną treść przez użycie pojęcie „znak" zamiast „litera" w odniesieniu do określenia długości wiersza. Dokumenty „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz