Zmiany w IOWISZU po drugim czytaniu

12 Kwietnia 2018, 15:34

Zakończyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy dot. systemu oceny wniosków inwestycyjnych w ochronie zdrowia IOWISZ. Kluby opozycyjne zapowiedziały, że zagłosują przeciw nowelizacji. Ministerstwo Zdrowia broniło projektu podkreślając, że projekt jest odpowiedzią na postulaty samorządu.

- Projekt stanowi odpowiedź na to, co usłyszeliśmy w terenie podczas spotkania z jednostkami samorządu terytorialnego i jest jedynie doprecyzowaniem pewnego stanu rzeczy, który już funkcjonuje – mówiła dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

100 pozytywnych opinii ministra zdrowia

Według danych MZ, od momentu uchwalenia ustawy w 2016 roku złożonych zostało łącznie 1426 wniosków, w tym 213 do ministra zdrowia, a aż 1213 do wojewodów. Odrzucone zostały 424 wnioski, w tym 75 przez ministra zdrowia. Wydano łącznie ponad 900 opinii, w tym 134 przez ministra zdrowia. Ministerstwo Zdrowia wydało do tej pory 100 pozytywnych opinii.

Zamach na samorządy?

- To nie jest żaden zamach na demokrację, tylko jest to instrument, który ma wesprzeć racjonalne wydatkowanie środków publicznych – podkreślała wiceminister zdrowia.

Innego zdania była natomiast opozycja. Zarówno klub Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL i Kukiz’15 zadeklarowały, że zagłosują przeciw tej ustawie.

O pracach nad projektem w sejmowej Komisji Zdrowia pisaliśmy tutaj. Głosowanie prawdopodobnie jutro.

AS

Źródło: Sejm

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz